To už Američany naštvalo. Hrozba konce civilizace. Kuras a zlom v USA

18.08.2022 4:44 | Rozhovor

OBZOR BENJAMINA KURASE Tato razie na Trumpa hodně Američanů naštvala, poznamenává o zákroku FBI proti exprezidentovi USA spisovatel Benjamin Kuras. V rámci pravidelného shrnutí globálních událostí vyjmenovává, čím vším dle něj Bidenova vláda Ameriku poškodila. „Jestli vyhrají demokraté Kongres a pak znovu prezidentství, můžeme západní civilizaci ‚políbit na dobrou noc‘, jak praví populární americké úsloví,“ obává se.

To už Američany naštvalo. Hrozba konce civilizace. Kuras a zlom v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Benjamin Kuras

Zátah třicítky ozbrojených agentů FBI na Trumpovu rezidenci a odebrání dokumentů (nemluvě o proházení šatníku paní Trumpové) se v mnoha komentářích jeví jako další stupínek v degeneraci americké demokracie a důkaz posílené moci takzvaného „hlubokého státu“, tedy institucí ovládajících stát bez ohledu na demokratická pravidla a zákony. FBI coby federální policejní sbor je jedna z nejmocnějších. Jestliže ta si dělá, co se jí zlíbí, jak bezpeční jsou američtí občané? Byl zátah v Trumpově rezidenci zákonný? Mají nějaké opodstatnění tvrzení, že Trump zneužil nějaké tajné dokumenty?

Není to poprvé v posledních letech, co se zpochybňuje fungování FBI v rámci amerických zákonů v souvislosti s Trumpem. Připomínají se desítky osob, které FBI zatkla a bez soudu držela ve vazbě na základě jejich prosté přítomnosti mezi protrumpovskými demonstranty v Kongresu onoho pověstného 6. ledna, aniž byli obžalováni z trestného činu. Domovní prohlídky agenty FBI zažívají i osoby zpochybňující regulérnost posledních prezidentských voleb. Předtím to byla zfalšovaná nařčení z Trumpovy údajné kolaborace s Ruskem.

Zátah na rezidenci exprezidenta a možného opětného prezidentského kandidáta je ale o velký stupeň (či jak se dnes česky rádo říká, ‚levl‘) výš. Jestli jsem správně rozuměl americkým právnickým komentářům, FBI porušila zákon minimálně v těchto bodech: 1. Násilné získání dokumentů se smí provádět teprve tehdy, když je vyšetřovaný odmítne odevzdat dobrovolně. Trump to nikdy neodmítl (nebyl k tomu vyzván), naopak teď žádá jejich zveřejnění. 2. Konečné právo odtajňovat dokumenty má prezident sám, tudíž přesunem údajně tajných dokumentů z úřadu do ‚civilu‘ neporušil zákon. 3. Navíc šlo o dokumenty, k nimž FBI už měla přístup, protože Trump je dávno odtajnil.

Tedy mohla Trumpa obvinit dávno. Proč zrovna teď?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 8


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aktuálně. Zeman o smrti Šimůnkové, o Koudelkovi, Turkovi a dalších

4:44 Aktuálně. Zeman o smrti Šimůnkové, o Koudelkovi, Turkovi a dalších

Bývalý prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vzpomíná a vysvětluje spory, které …