Tohle nám premiér Sobotka řekl o vaší budoucnosti, ČSSD a ANO, o Babišovi i o tom, jak si s ním rozumí ve vládě

07.10.2014 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nám řekl, co se podařilo vládě a co ji ještě čeká, jak funguje koaliční spolupráce a v čem lze očekávat spory, v jaké formě je ČSSD a zda dle něho ANO přetrvá na české politické scéně. Premiér si myslí, že by se případné koaliční spory neměly vytahovat na veřejnost a koalice si je měla vyříkat. A tohle řekl na Babišovo rýpnutí.

Tohle nám premiér Sobotka řekl o vaší budoucnosti, ČSSD a ANO, o Babišovi i o tom, jak si s ním rozumí ve vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Co říkáte dosavadnímu průběhu předvolební kampaně? Je něco, v čem vás překvapila?

Mám pocit, že ta kampaň je hodně věcná. Nejsme svědky negativní kampaně ani nějakých přehnaných skandálů, a myslím si, že by to mohlo prospět volební účasti. Pokud jde o kampaň sociální demokracie, tak jsem rád, že jsme ji pojali jako hodně kontaktní. Jezdíme mezi lidi a já jsem strávil v zásadě celé září tím, že jsem projel Českou republiku křížem krážem a získal jsem i řadu dobrých podnětů pro další fungování vlády. Takže to pomohlo i v tomto smyslu.

A co vám lidé říkají?

Lidé, kteří chodí na setkání pořádané ČSSD, oceňují fakt, že se nám v posledních osmi měsících začalo dařit plnit program. Nesetkávám se s negativními reakcemi, že by lidé přišli a řekli: „Vy děláte něco jiného, než jste nám slíbili.“ Na druhou stranu přirozeně chodí senioři, kteří by chtěli ještě vyšší valorizaci důchodů, než vláda připravila. Pro mě je pak složitější vysvětlovat, že těch finančních prostředků nemáme neomezené množství.

A pak také chodí lidé, kteří poukazují na konkrétní problémy z hlediska fungování našeho právního či sociálního systému. To jsou věci, na které si chci potom sednout s jednotlivými ministry, protože je to velmi zajímavá a podnětná zpětná vazba. Téma, které chci například diskutovat, je, aby penzijní připojištění jako dobrovolné spoření na stáří nepodléhalo exekuci. Dnes podléhá exekuci a je to hodně demotivující pro lidi, kteří by si chtěli na důchod šetřit.

Vy už jste prozradil, co bude ČSSD považovat za úspěch v senátních volbách. Co bude ale považovat za úspěch ve volbách komunálních?

Byl bych rád, kdybychom senátní i komunální volby vyhráli. To znamená, abychom z parlamentních stran měli nejvíce mandátů v městských a obecních zastupitelstvech a abychom získali nejvíce senátorů. Myslím si, že ČSSD jak v Senátu, tak ve vedení měst a obcí odvedla kus dobré práce, podíleli jsme se na řešení vážných problémů a řekl bych, že jsme i hodně nastartovali rozvoj měst, jako jsou například Brno či Plzeň. Byl bych rád, kdybychom uhájili naši silnou pozici, kterou máme kupříkladu v Ostravě, Olomouci, Brně, Pardubicích či Plzni.

V posledních sněmovních volbách přišla ČSSD o část voličů, kteří přešli k ANO či KSČM. Jak tyto lidi chcete získat zpátky a přesvědčit je, aby znovu volili ČSSD?

Nyní již nejsme opoziční strana, jsme strana vládní. A vládní strana může přesvědčit voliče nejlépe tím, že unese vládní odpovědnost, že nebude lidem lhát, ale bude dodržovat to, co řekla před volbami, že nebude mít skandály, bude se snažit kooperovat s koaličními partnery ve prospěch občanů a ve prospěch České republiky. Tedy pokud zvládneme naši vládní odpovědnost, která je koneckonců vrcholem poslání politické strany.

Nebojíte se tedy toho varování, že ČSSD může právě ve vládě dopadnout stejně jako ODS?

Tato doba určitě není jednoduchá pro žádnou z tradičních politických stran. Přesto jsem přesvědčen, že demokracie bez politických stran ve skutečnosti fungovat nemůže. Bez fungování standardních politických stran už to bude jenom parodie na demokracii a stát bude hříčkou různých populistických či ekonomických skupin. My ale nedopadneme jako ODS. Za prvé my ve vládě realizujeme sociálnědemokratický program, zatímco ODS se ve vládě výrazně odchýlila od svých předvolebních závazků – například v oblasti zvyšování daní. I po osmi měsících ve vládě máme jako ČSSD nejsilnější postavení na české levici.

Naši tradiční pozici neohrožuje ani KSČM ani jiná menší pofidérní levicová uskupení, jako je třeba Strana práv občanů. ODS o svou pozici na pravici a pravém středu během svého vládnutí výrazným způsobem přišla. Snažíme se tedy nedělat chyby, které dělala ODS, včetně toho, že velmi přemýšlíme o personálních rozhodnutích, snažíme se dělat transparentní politiku a nevytvářet prostor lidem, kteří jsou do veřejného života proto, aby se osobně obohatili.

Mluvil jste o tom, že by se měly zachovat tradiční strany a varoval jste před populistickými hnutími. Jaký je váš názor na hnutí ANO? Stává se z něho standardní politická strana? Je to dočasný fenomén na politické scéně jako Věci veřejné, nebo se na politické scéně ukotví dlouhodoběji?

Hnutí ANO tím, že kandiduje v komunálních volbách, tak se snaží rozšířit své struktury i na regionální úroveň, čili já nevylučuji, že se bude snažit stát se zavedenější politickou stranou, i když v souvislosti s hnutím ANO to zní do značné míry paradoxně, protože představitelé hnutí ANO říkají, že nechtějí být politici. V zásadě ale vytváří politické struktury, které dnes mají regionální charakter. Na druhou stranu hnutí ANO je spojeno s jedním člověkem, Andrejem Babišem, a s ním stojí a padá. Těžko si lze představit, že hnutí ANO tady bude desítky let, tak jako je v českém prostoru přítomna sociální demokracie.

Ale my s hnutím ANO za uplynulých osm měsíců ve vládě spolupracujeme úspěšně. A naši koaliční spolupráci chci ocenit, protože se nám podařilo zvýšit důvěru občanů k politice. To je věc, kterou před rokem ještě nikdo nečekal. Daří se nám udržovat velkou důvěru veřejnosti ve vládu, a to je určitě zásluhou všech tří koaličních stran. My jsme sehnali partnery v podobě ANO a KDU-ČSL pro plnění programových závazků sociální demokracie, a takové partnery jsme tu v minulosti neměli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …