ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » Toto se příliš nedostalo na veřejnost. Šéf sněmovní komise pro vyšetřování kauzy OKD popisuje, co důležitého ve Sněmovně „zamázli“ poslanci z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL
Toto se příliš nedostalo na veřejnost. Šéf sněmovní komise pro vyšetřování kauzy OKD popisuje, co důležitého ve Sněmovně „zamázli“ poslanci z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL
24.11.2018 8:15 | Zprávy
ROZHOVOR Nejen o činnosti sněmovní vyšetřovací komise k OKD, jejímž je předsedou, informoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec Pirátů Lukáš Černohorský. Ale i o novele, kterou navrhl ve zrychleném čtení. Umožnila by o pět let prodloužil lhůtu, kdy by se stát mohl přihlásit o pochybně zprivatizovaný majetek z období takzvaných „divokých devadesátek“. Neuspěl. Jeho návrh vetovaly poslanecké kluby ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Pokud se stát o tento majetek do konce roku nepřihlásí, už si na něj nebude moci sáhnout. Všechny tyto spory se přenesou jen do akademické diskuse. Nebo si o tom můžeme povídat v bodu, který navrhla na sněmovní plénum KSČM s názvem Zločiny privatizace ODS, KDU-ČSL a tak dále,“ vysvětluje.
reklama
Jaký je další vývoj ve vyšetřování kauzy OKD vaší sněmovní komisi, alespoň co můžete prozradit a není tajné? Naposledy jsem se dočetl, že jste vyslechli Jiřího Paroubka...
Spoustu věcí říkat nemůžeme. Například co se dozvíme ze zpráv tajných služeb. Nebo když máme přístup do obchodních smluv, můžeme z nich čerpat, ale nesmíme z nich citovat. Jiří Paroubek u nás byl ve středu. On byl totiž členem vlády Stanislava Grosse, která prodávala finálně společnost OKD.
Myslím, že ministrem pro místní rozvoj...
Ano, přesně tak. Což mimochodem málokdo ví.
O čem jste se bavili?
Pohybovalo se to kolem jednání vlády, na kterém se prodával menšinový podíl, který měl stát. Potom jsme se ptali ještě na období, kdy byl premiérem. V rámci té doby bylo ještě možné na základě získaných informací nějakým způsobem odstoupit od kupní smlouvy. Řešili jsme tyto záležitosti.
V souvislosti s jedním pirátským návrhem jsem se dozvěděl, že hledáte vlastníky bytů OKD na Kajmanských ostrovech. Jak velký problém je tohle neprůhledné vlastnictví firem, to, že je rejstřík vlastníků veřejnosti nedostupný?
Je to velký problém pro všechny. Pokud chcete něco dohledat, tak když ten dotyčný nemá finálního vlastníka typu české s. r. o., tak je to problematické. Stačí založit si společnost v zahraničí a je pak problém to dohledávat. Ne všechny země Evropské unie mají tak veřejný obchodní rejstřík jako my, případně ho mají nějakým způsobem zpoplatněný. V tuto chvíli je od nás návrh, aby byl registr konečných vlastníků veřejný. Navíc v Evropské unii to bude povinností pro Českou republiku, aby byl veřejný. I pro všechny ostatní země EU.
Jak to s tímto vaším návrhem na veřejný rejstřík vlastníků vypadá?
Záleží na vládě. Oni totiž, když něco přijde z opozice, tak nejprve řeknou – je to nekoncepční a připravujeme vlastní návrh. Ve chvíli, když z opozice připravíme nějaký návrh a oni nemají nic připraveného, tak na tom začnou rychle dělat. Když opozice podá nějaký návrh, tak to znamená, že vláda přijde s vlastní novelou. Buď tedy projde náš návrh, nebo takto popostrčíme vládu, aby měla svůj vlastní.
Musíme – protože nemáme většinu ve Sněmovně – tlačit prostřednictvím médií i občanů, aby se dobré návrhy opozice dostaly na jednání, ač to většinou vypadá tak, že oni to nejprve zamítnou a následně rychle podají sami. Když jsme navrhovali zákon o kumulaci funkcí, tak nám ho vrátili k dopracování a obratem ANO podalo vlastní, kde nám nechali ho spolupodepsat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.