Trump se může zapsat do dějin jako velký prezident, říká poradce Reagana i Havla. Zato Merkelová prý na světovém poli neuspěla

10.06.2018 12:16 | Zprávy

ROZHOVOR Donald Trump se jako byznysmen snaží zabránit možnému ekonomickému fiasku. Zavedení celních tarifů na dovoz oceli do USA je nutné částečně chápat jako snahu vyhnout se tomu, aby se ze Spojených států stalo další předlužené Řecko nebo Portoriko, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz analytik mezinárodních vztahů a bývalý poradce amerického prezidenta Ronalda Reagana a rovněž i prvního českého polistopadového prezidenta Václava Havla dr. ing. Jiří Valenta. „Pokud se nepodaří zadluženost Spojených států výrazně snížit, tak země ekonomicky nepřežije,“ dodává Valenta. A přidává jasný vzkaz těm, kteří Spojené státy kvůli uvalení cel na ocel, kritizují. „Justin Trudeau je stejně jako jeho otec playboy, ale naivní lídr,“ říká Valenta na adresu kanadského premiéra, který v souvislosti s uvalením cel na ocel hovořil o „urážce“ Kanaďanů. ParlamentnímListům.cz se svěřil i o tom, co si myslí o možném budoucím vývoji NATO a proč by Turecko z Aliance možná časem mohlo odejít.

Trump se může zapsat do dějin jako velký prezident, říká poradce Reagana i Havla. Zato Merkelová prý na světovém poli neuspěla
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Expert na geopolitiku, Rusko a postsovětské země dr. ing. Jiří Valenta je kromě Madeleine Albrightové v současné době jediným Čechem v prestižním výzkumném ústavu Council of Foreign Relations v New Yorku. V současnosti působí jako seniorní výzkumník Centra strategických studií (BESA.-SADAT) Bar Ilanské univerzity v Tel Avivu. Valenta je držitelem stříbrné medaile Jana Masaryka. Je autorem řady publikací, mimo jiné i knihy o invazi Sovětských vojsk do Československa v roce 1968. Spolu se svou ženou Leni je autorem odborné studie americko-ruských vztahů.   

Na politiku Donalda Trumpa se snesla ze strany západních spojenců USA kritika poté, co Spojené státy s definitivní platností uvalily poměrně vysoká cla na dovoz oceli. A Evropa se chystá velmi záhy odpovědět zavedením cel na konkrétní americké výrobky. Jde skutečně o jakousi formu obchodní války, jak zaznívá v médiích? 

To, co tu nyní máme a kvůli čemu evropské státy, ale nejen ony, Trumpa kritizují, představuje zatím pouze předběžné opatření. Je ale nutné to chápat jako krok, který je do značné části motivován snahou vyhnout se tomu, aby se ze Spojených států stalo další zadlužené Portoriko nebo dluhy stíhané Řecko. Donald Trump se jako byznysman snaží zabránit možnému ekonomickému fiasku, které by nastalo v případě možné extrémní zadluženosti Spojených států. Zkrátka, pokud se nepodaří zadluženost Spojených států výrazně snížit, tak země ekonomicky nepřežije. V tomto ohledu onen dluh můžeme vnímat jako jakýsi Damoklův meč.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýn skončí. Zneužití veřejných peněz ve prospěch Fialy? Vadim Petrov naráží na podivné mlčení Úřadu vlády

14:00 Foltýn skončí. Zneužití veřejných peněz ve prospěch Fialy? Vadim Petrov naráží na podivné mlčení Úřadu vlády

„Jestli má pan premiér ještě trochu smyslu pro realitu, sám si musí uvědomovat, že pověření plk. Fol…