Expert na geopolitiku, Rusko a postsovětské země dr. ing. Jiří Valenta je kromě Madeleine Albrightové v současné době jediným Čechem v prestižním výzkumném ústavu Council of Foreign Relations v New Yorku. V současnosti působí jako seniorní výzkumník Centra strategických studií (BESA.-SADAT) Bar Ilanské univerzity v Tel Avivu. Valenta je držitelem stříbrné medaile Jana Masaryka. Je autorem řady publikací, mimo jiné i knihy o invazi Sovětských vojsk do Československa v roce 1968. Spolu se svou ženou Leni je autorem odborné studie americko-ruských vztahů.
Na politiku Donalda Trumpa se snesla ze strany západních spojenců USA kritika poté, co Spojené státy s definitivní platností uvalily poměrně vysoká cla na dovoz oceli. A Evropa se chystá velmi záhy odpovědět zavedením cel na konkrétní americké výrobky. Jde skutečně o jakousi formu obchodní války, jak zaznívá v médiích?
To, co tu nyní máme a kvůli čemu evropské státy, ale nejen ony, Trumpa kritizují, představuje zatím pouze předběžné opatření. Je ale nutné to chápat jako krok, který je do značné části motivován snahou vyhnout se tomu, aby se ze Spojených států stalo další zadlužené Portoriko nebo dluhy stíhané Řecko. Donald Trump se jako byznysman snaží zabránit možnému ekonomickému fiasku, které by nastalo v případě možné extrémní zadluženosti Spojených států. Zkrátka, pokud se nepodaří zadluženost Spojených států výrazně snížit, tak země ekonomicky nepřežije. V tomto ohledu onen dluh můžeme vnímat jako jakýsi Damoklův meč.
Ale zpět k oněm clům na dovoz oceli. Onen pomyslný spor kvůli tarifům na ocel by měl být nahlížen ve světle pro Spojené státy nevýhodných dohod, které byly v minulosti uzavřeny mezi USA a jejich spojenci. Chybou Trumpových předchůdců v Bílém domě, jmenovitě prezidenta George W. Bushe a prezidenta Baracka Obamy bylo to, že v podstatě zadluženost Spojených států prohlubovali.
Z mého pohledu ale Donald Trump pouze využívá svých dovedností obchodníka k tomu, aby pro svou zemi zajistil dohody a pravidla, která pro ni budou výhodnější. Mezi Trumpovými poradci v souvislosti s otázkou celních tarifů na dovoz oceli v současnosti soupeří dva odlišné pohledy. Prezidentův poradce Navarro myšlenku vysokých tarifů na dovoz oceli podporuje, zatímco druhý z Trumpových poradců, Larry Kudlow, spíše prosazuje myšlenku, aby se tarify snížily.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž