Ve Sněmovně jste velmi kritizoval senátní návrh o zdravotním pojištění cizinců. Dokonce jste k tomu řekl, že privatizaci zdravotnictví již nestojí nic v cestě. Co vás k těmto obavám vede?
Návrh byl před čtrnácti dny ve Sněmovně prohlasován pětikoalicí, ve spolupráci s částí poslanců ANO 2011.
Šlo o násilné protlačení senátního návrhu novely zákona o zdravotním pojištění cizinců. Novela otevírá vstup komerčním pojišťovnám do systému zdravotního pojištění. Jinými slovy jde o brzkou privatizaci zdravotních pojišťoven.
Vláda pětikoalice tím provedla zásadní změnu ve fungování našeho veřejného zdravotního pojištění, která povede v nedaleké budoucnosti ke kompletní komercionalizaci zdravotnictví.
Konečné hlasování 175 z 12.7.2023:
Vláda premiéra Fialy svým kamarádům, obchodníkům se zdravím otevřela zadní vrátka k porcování asi půl bilionu Kč zdravotních daní, které ze zákona musíme platit.
Jak se tento návrh mohl do textu dostat?
Tato novela říká, že cizinci z třetích zemí pobývající na území ČR déle než 90 dní bez povolení k trvalému pobytu by měli povinnost pojistit se v rozsahu komplexní zdravotní péče, což by si posléze lékaři nebo nemocnice mohli ověřit v registru.
Zdánlivě logická věc má ale háček. Změna spočívá v tom, že by vznikla povinnost pojistit se „v rozsahu komplexní zdravotní péče“.
Pokud do systému vpustíme přes zákon o pobytu cizinců komerční pojišťovny, umožňujeme jim hradit péči v plném rozsahu podle úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví, což doposud nebylo.
V původní legislativní úpravě měly komerční pojišťovny možnost poskytovat cestovní pojištění na „případné poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče včetně nákladů spojených s převozem nebo v případě jeho úmrtí spojených s převozem jeho tělesných ostatků do státu, jehož cestovní doklad vlastní země“…
Podle tohoto zákona to bude jinak.
Vpuštění komerčních pojišťoven do systému komplexní zdravotní péče prostřednictvím cizinců je skutečným účelem prosazení této novely.
To může být posuzováno jako hodně odvážné tvrzení. Co vás vede k názoru, že právě toto bylo skutečným účelem senátní úpravy?
Podobný záměr se nepodařilo prosadit ministrovi zdravotnictví Julínkovi z ODS už v roce 2009. Právě pro tyto neomalené snahy o privatizaci zdravotnictví, pokud si vzpomenete, musel skončit nejprve Julínek a následně celá Topolánkova vláda ODS.
A teď se bohužel ODS přes nesouhlas všech poslanců hnutí SPD podařilo protlačit novelu, která umožní ODS a jejich loutkovodičům vytunelování další veřejné služby – zdravotnictví.
Zrušení monopolu PVZP bylo použito jen jako politické beranidlo pro proražení brány dosavadního systému veřejného zdravotního pojištění, bez jakéhokoliv ohledu na veřejný zájem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Vosáhlo