Týden padajících bank: Nikdo z evropských politiků netuší, která bije, obává se Šichtařová

19.03.2023 17:21 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ V Evropě není aktuálně mezi politiky nikdo kompetentní, kdo chápe, která bije, natož aby byl schopen adekvátně reagovat. Horší je, že dosah nechápou ani centrální bankéři. Důkazem je, že tento týden zvýšila Evropská centrální banka v rámci „boje proti inflaci“ své úrokové sazby o 50 bazických bodů. „Přitom právě předešlé prudké snížení a následné zvýšení úrokových sazeb je tím hlavním, co banky zabíjí,“ říká pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová s tím, že ECB tak naprosto nekompetentně zarazila do rakve bank další hřebík.

Týden padajících bank: Nikdo z evropských politiků netuší, která bije, obává se Šichtařová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Jak byste okomentovala pád tří amerických bank, problémy druhé největší švýcarské banky Credit Suisse a to, co se v bankovním světě v posledních dnech děje?

Jako prozatímní vyvrcholení procesu tisku peněz. Sklízíme to, co centrální banky sely posledních 14 let až do roku 2022. Pokud padne další banka v USA, bude bankovní nákaza již nezadržitelná – i když zatím to vypadá, že v tuto chvíli je situace prozatím stabilizována.

Vlastně i Credit Suisse je jen pokračováním toho, co začalo v USA. Je druhou největší švýcarskou bankou, tedy takzvanou švýcarskou páteřní bankou. Ale to není vše! Credit Suisse je i z pohledu celého světa páteřní bankou vzhledem ke své velikosti! A to nás posouvá do docela jiné ligy. Současně to znamená, že banka nepadne v tom smyslu, že by došlo ke ztrátě vkladů. Co se ale může stát, je, že může „padnout“ ve smyslu, že by byla převzata nějakým konkurentem. Jistě vzpomínáte na případ IPB, která byla v okamžiku potíží velmi rychle spolknuta bankou ČSOB. Tak zde by mohlo dojít k analogii.

Jaký vliv mohou mít výše zmíněné události na českou korunu a na banky v ČR?

Když budeme zkoumat bilance českých bank, zjistíme, že český bankovní sektor dlouhodobě patří k nejrobustnějším v celé Evropě. Tuzemské banky jsou zdravé a silné, navíc v Evropské unii patří k nejziskovějším. To postupně dále upevňuje jejich stabilitu. S tím souvisí to, že jsou vybavené vysokou úrovní kapitálu a likvidity. Zátěžové testy České národní banky navíc ukázaly, že kapitálová vybavenost českého bankovního odvětví se v posledních letech držela na nejvyšších úrovních v historii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nevím, co banky zabíjí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 19.03.2023 17:31:26
Ale vím, že nás - občany zabíjí právě nenažranost a hamižnost bank. Že kdysi chrám kultury - Evropa - je v žumpě, zaplněné právě těmi exkrementy bank a finančních ústavů.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

13:31 Fialovi hoří mezi půlkami, tak vylezl Minář. Vyoral si všiml

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Mimo další témata, například jásání nad utopenými Rusy v Egyptě, …