Nová vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny, a může se tak plně věnovat svým povinnostem. Zaslouží si i vaši důvěru a proč ano, či ne?
Co můžu říci o vládě, jejíž předseda si jako oficiálního poradce vezme jednoho z našich nejvýznamnějších Sorosových pohůnků? Současná vláda je kombinací progresivistického aktivismu a politické nekompetentnosti. K vládě Andreje Babiše jsem měl mnoho výhrad, tato je pro mě ale zcela nepřijatelná. Je samozřejmě možné, že se od ní, stejně jako od jakékoli jiné, můžeme dočkat i dílčích správných kroků, celkově však půjde o katastrofu, které nezabrání ani těch pár jejích členů, kteří svůj resort zvládnou.
Koho v této vládě tedy vnímáte jako kompetentního?
Pár jedinců tam kompetentních je, ale jmenovat je nebudu, protože by to pro ně byl polibek smrti. V zájmu celé země ale je, aby průšvihů, které tato vláda udělá, bylo co nejméně.
Jak dosavadní působení pětikoaliční vlády hodnotíte? A lze to vůbec tak brzy, nebo zastáváte pojem 100 dní hájení?
Vláda začala šetřit tím, že zavedla nová ministerstva a přijala nové úředníky. Na vysvětlení pana premiéra, že tito úředníci budou hledat, kde by se dalo ušetřit na zbytečných úřednících, by mohli být pyšní i scenáristé od Monty Pythonů... ostatně; velká část mediálních vystoupení vlády ze všeho nejvíc připomíná komické skeče. A vlastně proč ne? Smích přece léčí... Pak tu máme ještě vynucené odstoupení ministra Michalíka ještě předtím, než stihl být jmenován, vracení podezřelých sponzorských peněz jedné z koaličních stran... asi nemá smysl všechno vypočítávat. Není možné 100 dní podobné věci nevidět.
Poslanec STAN Jan Farský se nakonec po bouřlivých reakcích veřejnosti a výzvě strany rozhodl odejít z mandátu poslance kvůli stáži ve Spojených státech, kde se nyní nachází. Jak jste vnímal tuto událost? A může poslanec zároveň absolvovat osmiměsíční stáž v cizině?
Podle mě je práce poslance prací na plný úvazek. Každý ať si představí, co by se asi tak dělo, kdyby přišel do práce s tím, že sice osm měsíců nebude pracovat, ale že chce dál brát svůj plat. Je neuvěřitelná drzost, že to pan Farský vůbec zkusil.
Pan Farský ale zprvu argumentoval, že na důležitá hlasování vždycky ze Spojených států přiletí.
Na posledním zasedání Sněmovny pan Farský na jedno důležité hlasování nestihl ani přiběhnout, a to byl pár metrů od jednacího sálu. Mnoho důležitých hlasování také vyplyne z průběhu zasedání, takže se o nich neví dopředu. Taky by mě zajímalo, kdo by neustálé přelety pana Farského platil a co by tomu řekla Greta. Něco mi ale říká, že o panu Farském určitě ještě uslyšíme a moc dobře nám u toho nebude. Ti, kdo v České republice skutečně vládnou, ho totiž jistě neškolí proto, aby tady pak seděl na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Školení, kvůli kterému se někdo vzdá poslaneckého mandátu, je, jak by se řeklo dříve: školení nejvyšších a nejspolehlivějších stranických kádrů. Je to školení, které se neodmítá.
Kdo v České republice fakticky vládne? Ona to není vláda a Parlament?
Samozřejmě že ano. Je ale otázka, kdo vládne vládě a Parlamentu.
A kdo to podle vás je? Neměli by to být voliči?
Měli, ale v České republice to platí jen do jisté míry.
Jak to myslíte?
Chování voličů do značné míry ovlivňují média. Ta do značné míry ovlivňují politické neziskovky. Politické neziskovky jsou částečně placeny ze zahraničí, částečně z našich daní, nikdo je ale nevolí a svoji politickou agendu si tak určují buď samy, nebo je jim odněkud určována. Politické neziskovky také přímo ovlivňují, a to zcela otevřeně, samotné politické rozhodování volených zástupců občanů v Parlamentu. Dále se na politickém životě v zemi značně podílí také česká justice, která se svůj politický aktivismus už ani nepokouší skrývat. Na soudce a státní zástupce také voliči nemají žádný vliv, a zároveň není tajemstvím, kam si špičky české justice chodí pro rady, respektive pro pokyny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová