Ušli jsme obrovský kus cesty, ale to média nezajímá. Hejtmanka Jermanová skládá účty voličům

01.10.2020 18:19 | Zprávy

Tisíce kilometrů opravených silnic, rozpočet, kde se lidé podílejí na rozhodování, inovační centrum a budování parkovišť na okrajích Prahy. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová pro ParlamentníListy.cz promluvila o tom, co jí povedlo ve středních Čechách za uplynulé roky. Média a opozice jí prý křivdila, sama se podle svých slov soustředila hlavně na výkon a práci pro kraj. Přiznala ale i to, co se jí nepovedlo.

Ušli jsme obrovský kus cesty, ale to média nezajímá. Hejtmanka Jermanová skládá účty voličům
Foto: Středočeský inovační centrum
Popisek: Jaroslava Pokorná Jermanová

Paní hejtmanko, můžete na úvod zmínit několik věcí, které se povedlo prosadit, ale zároveň jde o záležitosti, které lidé ve Středočeském kraji konkrétně pocítili?

Především chci říct, že se nám dařilo velmi dobře hospodařit, máme připravené finance na další období a stejně tak máme připravený zásobník silnic, které se budou v dalších letech opravovat. Bude sice na řadě míst „rozkopáno“, ale jinak to opravit nejde. Náš kraj má skoro devět tisíc kilometrů silnic a už 1500 kilometrů jsme během čtyř let opravili, což není vůbec málo. Vychází to tak, že se za den opraví dva kilometry silnic a za týden necelé dva mosty. Investice v dopravě nám běžely po celou dobu, postupně se připravovaly další, a nezastavil to ani koronavirus.

Středočeši určitě zaznamenali zlepšení hromadné dopravy. V desítkách procent nám narostl počet přepravených osob, a vlaky, které na počátku našeho volebního období jezdily prázdné, jsou v tuto chvíli plné. Řešíme teď naopak, jak dále zkapacitnit nabité vlaky, a jedním z řešení je prodloužení nástupišť. Je toho hodně, co máme na další období připravené. Určitě nebudeme nic omezovat. Při sledování předvolebních debat jsem slyšela mnohokrát slova o tom, jak bude potřeba škrtat kvůli krizi. My v tuto chvíli žádné škrty dělat nemusíme, financování máme zajištěné z řady zdrojů včetně dotací z EU. 

Postavili jsme nové pavilony v nemocnicích, v Benešově byl teď otevřen nový rehabilitační pavilon, který vznikl na zelené louce. Zlepšilo se vybavení porodnic, lůžkových oddělení, interen. Významnou investicí, byť nebyla přímo naše, je parkovací dům v Mladé Boleslavi, který byl také nyní otevřen. Všechno se to bezprostředně našich občanů dotýká a slouží jim. 

Jak vycházíte a spolupracujete se starosty středočeských obcí?

Ano, tam bych dokonce řekla, že jde o moji srdeční záležitost. Sama jsem nějakou dobu byla v čele obce a vím, jak je spolupráce s krajem důležitá. Povedlo se nám nastartovat velmi úzkou spolupráci právě se starosty. Pořádali jsme, a doufám, že v tom budeme pokračovat, pravidelná setkání se starosty obcí Středočeského kraje. Daří se nám tam dostávat i vládu a ministry, kteří mají co říct například k dotačním titulům pro obce. To je velmi kvitováno. Kromě toho mají starostové možnost si u stánků vyřídit i konkrétní záležitosti, vozíme takříkajíc krajský úřad přímo k nim. Mohou se na cokoli ptát a zařídit. 

Stejně tak se nám velice osvědčila komunikace s občany, kterou jsem nastavila. To jsou ty mé výjezdní kanceláře. Jde o důležitou zpětnou vazbu, protože mi občané přímo sdělí, s čím nejsou spokojeni nebo co nefunguje, jak by mělo, a můžeme to rovnou na místě řešit a posléze změnit. Zároveň jde o snahu přiblížit občanům kraj, a mohu říct, že tato setkání se těší velkému zájmu.

Co participativní rozpočet? To není u krajských samospráv nic obvyklého.

Přesně tak, to nechci zapomenout zmínit. Termín participativní rozpočet možná řadě lidí nic neřekne, ale považuji to za důležité. Nabízí opět možnost, aby se lidé zapojili a brali Středočeský kraj za svůj. S nápadem jsem přišla za svým kolegou a náměstkem Gáborem Kovácsem, který mě s ním nejdříve „vyhodil“, že jde o nesmysl toto dělat na úrovni kraje. Nicméně jsem ho přesvědčila, a on se toho chopil. Nyní máme za sebou úspěšný první rok. Občané se díky tomu mohou zapojit do rozhodování o tom, do čeho bude kraj investovat. Vytvořili jsme platformu i pro starosty, kteří si ji mohou stáhnout zdarma. Vytvořili jsme i platební portál, přes který mohou Středočeši zaplatit všechny poplatky, jako je stravné ve školních jídelnách, platby za kroužky, poplatky za psy či odpady. 

Nesmírně hrdá jsem na Středočeské inovační centrum, které udělalo obrovský kus práce a jako jediné v České republice má svoji část, která je k dispozici starostům a pomáhá jim se zaváděním nových technologií, inovací a pomáhá jim přinášet informace z dotačních programů. A celé bych to uzavřela tím, že náš kraj je transparentní, přestože média občas tvrdí opak. To rozhodně odmítám. My jako jediný kraj zveřejňujeme na portálu veřejného zadavatele zakázky nad 100 tisíc korun, což je unikum. Dělá to nejen úřad, ale i všechny příspěvkové organizace. Ušli jsme obrovský kus cesty. Napadají mě další a další věci, které se nám povedly, bylo by to na dlouho. Média to ale většinou bohužel nezajímá, a chtějí vytvářet různé kauzy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…