Pane prezidente, co říkáte na výsledky slovenských voleb? Ficův SMER, který dlouhá léta kraloval tamní politické scéně, skončil druhý a půjde do opozice. Uspěla různá relativně nová hnutí.
Debata o Slovensku je pro mě pohledem zvnějšku. Dávám proto velký pozor, abych nedělal silné hodnotící soudy, považuji to za nesmírně důležitou věc. Nebude to pro některé naše superliberály přívětivá teze, ale já lituji, že odchází Fico. Robert Fico, jakkoli je ideově z druhé strany barikády, férově přiznávám, že to byl nejvýznamější politik Slovenska posledních tří desetiletí. A že tohle Slovensko nedocenilo, tím myslím dělá chybu.
Zvítězily tam zvláštní politické subjekty, nejsou to politické strany ve standardním slova smyslu. Jde o kluby fanoušků jedné či druhé osobnosti a to je podle mého názoru strašně negativní věc, kterou bych stejným způsobem hodnotil u nás nebo kdekoli jinde na světě. Nejde o specifickou kritiku Slovenska. Vede to podle mě k další fázi rozpadu politiky v klasickém slova smyslu. K rozpadu jakéhokoli ideového sporu, což je opět strašně negativní věc. Slovensko nikdy, na rozdíl od České republiky, nemělo klasickou levici a pravici. To nás odlišovalo od samotného prvopočátku po Listopadu 1989. Skutečnost, že chybí zřetelná ideová profilace subjektů, které teď ve volbách zvítězily, mně vadí, a to z principu. Člověk má pro Slovensko jistou slabost. Může mi to vadit u Maďarska nebo u Francie, ale u Slovenska je to jiné.
Náhražkou toho všeho je násilné, překotné přimknutí se k Bruselu, což zahájila Dzurindova vláda. Vedlo to i k překotnému přijetí eura, což vyvolává řadu problémů. Na Slovensku je přimknutí se k Bruselu daleko větší než u nás. Stejně tak je zneužití tématu korupce v politickém souboji silnější než u nás. Jeden pozitivní prvek na závěr. Je opravdu bezvadné, že neuspěla strana prezidentky Čaputové.
Očekával jste takový neúspěch? Přece jen to hnutí Progresivní Slovensko vyhrálo evropské volby, byť to nikde nelze úplně srovnávat.
O její (Čaputové, pozn. red.) straně nevím vůbec nic a myslím, že nejsem sám. Nemohu to soudit. Mám k tomu opravdu jediný komentář, že jsem tomu rád.
Neúspěch strany SMER Roberta Fica, který do voleb vedl premiér Peter Pellegrini, není zdaleka tak výrazný, jak někteří očekávali a jako ho teď mnozí prezentují. SMER skončil druhý po tom všem, co se za poslední dva roky na Slovensku dělo. Čím to je?
SMER vládl asi 14 let (s nějakou přestávkou) a mezi slovenskými voliči existovala únava ze SMERU. To sehrálo svou roli. Jede-li někdo na špici pelotonu, fouká na něj, a na Fica foukalo dlouho a nepřetržitě. Nabalovala se na něj nejrůznější osočení, o kterých si nemyslím, že by se prokázala jako pravdivá. Fico udělal před lety chybu, že šel do prezidentských voleb s Kiskou. Ještě byl zraněný, měl berle (stejně jako teď Pellegrini, který před volbami onemocněl). To hrálo rovněž svou roli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Radim Panenka