Minulý týden jste byl zvolen do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak byste si výkon vašeho šestiletého angažmá v ideálním případě představoval?
Líbilo by se mi, kdyby na konci mého mandátu podmínky k získání licence byly takové, že už se nestane, aby prostřednictvím státem přidělené televizní licence kdokoliv získal takový vliv, který by efektivně zúročil k založení politické strany, kdyby přidělování licencí i jejich odebírání bylo rychlejší a proces průchodnější, kdyby veřejnoprávní média dělala to, co od nich společnost očekává, aby fungovala jejich kontrola a následné srozumitelné informování veřejnosti, aby logika jejich financování odpovídala době a aby mediální legislativa, když už nešlape na paty technologickým změnám, aby se alespoň neloudala za nimi tak daleko.
Velice často se diskutuje o zpravodajských a publicistických výstupech České televize. Čerstvě vzbudilo velký rozruch, jak Václav Moravec pojal poslední OVM. Jízlivě komentoval to, co se týkalo obou Klausů („U Klausů v kuchyni vznikají nápady této politické rodiny. Rodiny, která když ztrácí vliv, nálepkuje ostatní. Ocitne-li se v politických potížích otec, například kvůli financování vlastní politické strany, jsou povoláni do boje manželka a syn. Je-li třeba zaměstnat syny, vypomůže tatínek s bývalým ředitelem polostátního gigantu ČEZ. Chtějí-li vyhodit syna z politické strany, protože když není po jeho, škodí, kde může, přispěchá na pomoc papá. Kuchyňská logika velí, účel světí prostředky. A všechno je dovoleno,“ zaznělo z úst Václava Moravce.) a ještě nařkl mladšího z nich, že nenávidí Židy (když se Jan Chvojka podivoval nad tím, proč Václav Klaus mladší použil ke směrnicím EU příměr o Židech, ozval se Moravec: „Protože možná nenávidí Židy, to se nabízí jako logická odpověď.“) Zdálo se vám takové vyjadřování moderátora veřejnoprávního média v pořádku?
Podle mého názoru je to jasné porušení ustanovení 6.5 Etického kodexu České televize, který říká: „Moderátoři diskusních pořadů České televize jsou povinni zachovávat nestrannost. Divák by neměl z jejich vystupování v pořadu poznat, jaký k diskutovanému problému nebo diskutujícím zaujímají postoj.“
Co by mělo v takovém případě následovat?
Máme na to dva orgány. Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a Radu ČT. Ta první přiděluje licence a kontroluje, že provozovatel postupuje podle nich a ta druhé má „pouze“ za úkol kontrolovat vysílání veřejnoprávní ČT. Pak je tu ještě mediální výbor ve Sněmovně a další v Senátu. Já vnímám toto chování Václava Moravce jako volání o pomoc. „Tak už mě sakra někdo odvolejte, já už dál nemůžu,“ volá podle mě. A nikdo z nich, včetně vedení České televize, za něj ručník do ringu nehodí. Vždyť Václav Moravec Otázky, proboha, dělá čtrnáct let, to by na ty politiky byl alergický každý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník