Ve hře o penzijní systém jde o mnoho. Hamouni ve vládě a ten hlavní na Hradě. Docent Valenčík myslí na důchodce

02.03.2025 12:58 | Rozhovor

„Záměrně chybné nastavení předčasných odchodů do důchodu neslouží horníkům a podobným kategoriím pracujících, ale podvodníkům s vysokými příjmy,“ říká mimo jiné v obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ekonom Radim Valenčík, jenž se dlouhá léta zabývá tuzemským důchodovým systémem. V zemi, kde se politická elita handrkuje o své statisícové platy, přičemž bere peníze důchodcům, jsou jeho poznatky více než inspirativní.

Ve hře o penzijní systém jde o mnoho. Hamouni ve vládě a ten hlavní na Hradě. Docent Valenčík myslí na důchodce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom a vysokoškolský pedagog Radim Valenčík

Opět se přetřásají platy ústavních činitelů. Podle novely, kterou soudci napadli a prezident Petr Pavel vetoval, měly vzrůst platy vrcholných politiků o sedm procent, kdežto platy soudců o méně než jedno procento. Co vy na to?

Nejdříve se budu věnovat problematice platů politiků. Bylo by na to možné reagovat slovy Mistra Jana Husa „psi se perou o kost“ nebo veřejností sdíleným názorem „nenažranost a arogance nezná mezí“. Jenže to tak trochu nedává logiku. Nedělám si iluze o schopnosti těchto výtečníků uvažovat racionálně, ale přece jen – volby jsou už velmi blízko. Pak by se nabízelo „urvi, co se dá, dokud můžeš“. Jenže ani to úplně nesedí. Chováním, které se zdá být iracionální, tedy „okázalou nenažraností“, se vytvářejí podmínky, že s kořistí nebudou mít zmínění politici kam utéct.

Podle mě se nabízí jiné vysvětlení. Politici, které máte na mysli, se pohybují v prostředí, kde je standardním jevem poziční investování – přeměna majetkové výhody v nástroj diskriminace druhého ve stylu „buď ty, nebo já“. Ostatně tento jev, tedy fenomén pozičního investování, považuji za naprosto zásadní pro pochopení současnosti. Má mnoho podob. „Nejměkčí“ formou je takzvaná „okázalá spotřeba“, kterou popsal americký ekonom Thorstein Veblen již na počátku minulého století. Jeho knížka Teorie zahálčivé třídy se tehdy v USA stala bestsellerem.

„Nejtvrdšími“ formami pozičního investování jsou korupce nebo pořizování silových prostředků moci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

Jste pro uzákonění eutanazie?

Dobrý den, dočetla jsem se, že se v senátu otevřelo téma uzákonění eutanazie. Znamená to, že se tím někdo bude opravdu zabývat? Přijde mi, že se jako politici tomuto tématu vyhýbáte jako čert kříži. Nemyslíte, že pro řadu lidí může být vysvobozením? Jsem si samozřejmě vědoma toho, že jde asi o nejvá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 12


Osobnost měsíce

Ing. Jan Kubík

  • ANO 2011
  • poslanec
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Na chudý lid musí být přísnost je třeba jim naordinovat v jídle a životě střídmost, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 02.03.2025 14:31:28
takový příliš nasycený a pivem nalitý dělník nepodává potřebné výkony má chuť jen poléhavat na gauči s lahváčem v ruce. Proto musí být platy nizké aby se za nich dalo koupit co nejméně cigaret,jídla a alkoholu. A co se týká důchodců ti by se měli těšit na smrt a ne se snažít dožít stovky. Proto je žádoucí jim nezvýšovat důchody nechat je klepat se zimou a moc je nerozmazlovat. Je třeba si užít lichvářského kapitalismu plnými doušky . Tiché vzpomínky na lidský socialismus jsou dovolené ale nejsou žádoucí. Za blbost se platí.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Kriminalizace za plakát? Zkušený senátor z ODS se zastal Okamury

21:35 Kriminalizace za plakát? Zkušený senátor z ODS se zastal Okamury

O takzvaném semaforovém chování, ale i třeba o antikampaních hovoříme se senátorem za ODS, dlouholet…