Množí se záměry na nové politické subjekty. Jaromír Soukup založil stranu. Lze tento projekt zvaný „List Jaromíra Soukupa“ brát vážně? Je tím, co tato země potřebuje?
Neznám zákulisí zrodu Listu Jaromíra Soukupa, ale vážně to rozhodně neberu. Nevidím u něj silnou vizi nebo vůdčí myšlenku ani organizační a odborné zázemí. Zatím sleduji jen pobavené reakce s ohledem na množství pořadů pana Soukupa. V zásadě to samé platí i pro ostatní nové strany a hnutí. Je to ztráta času.
Tato země potřebuje především řešit obecnou institucionální slabost a neschopnost státu a postupné přežívání našeho hospodářského modelu a zařazení v globálním výrobním řetězci (montovna, odliv dividend, slabý domácí kapitál).
Z hlediska zahraniční politiky je potřeba si uvědomit měnící se geopolitický kontext, kdy vedle staronových hrozeb z východu i jihu, roste rozkol mezi EU neformálně vedenou Německem, na kterém Česko závisí hospodářsky, a Spojenými státy, na kterých Česko závisí bezpečnostně. Celkově nás tedy čeká složitější mezinárodní prostředí, a my na to nejsme připraveni.
Z mého konzervativního pohledu pak tato země potřebuje konzervativní stranu, která zvrátí postup levicově liberální a progresivistické agendy a zároveň bude dostatečně politicky pragmatická a sociálně citlivá, aby dosáhla takové většiny, aby výše popsané dokázala řešit.
Jaromír Soukup k tomu nic nenabízí, chce se jen svést na obecné antiestablishmentové vlně, nic víc. Určitě tedy není tím, co tato země potřebuje.
Jak lze vnímat opětovný vstup Jaromíra Soukupa do politiky v kontextu toho, jak obhospodařuje národovecký a euroskeptický elektorát Tomio Okamura? Šéfredaktor Respektu Erik Tabery má radost, že se teď právě Okamura bude se Soukupem prát o ty samé voliče, úspěch podobný tažení Andreje Babiše podle Taberyho nemůže Soukup zopakovat.
Souhlasím, půjdou po těch stejných voličích. Nicméně elektorát Tomia Okamury bych asi vymezil podstatně úžeji než jako národovecký a euroskeptický. Myslím, že je řada národně a euroskepticky orientovaných voličů, kteří by pana Okamuru nikdy nevolili, natožpak pana Soukupa. Spíš bych tedy řekl, že určujícím znakem jejich elektorátu je nespokojenost a také specifická forma a styl komunikace.
Stejně tak souhlasím, že Jaromír Soukup nemá šanci zopakovat úspěch Andreje Babiše. Důvody jsem již částečně naznačil výše. Andrej Babiš se vyvezl na protikorupčním étosu, ale zároveň minimálně své voliče přesvědčil, že je kompetentní něco změnit. Že jenom nekritizuje, ale umí vládnout. Jaromír Soukup takový potenciál nemá.
Obecně kdokoliv, kdo bude chtít zopakovat tažení Andreje Babiše, si bude muset počkat, až Andrej Babiš skončí. Tedy pravděpodobně do roku 2025. Pak budou k rozebrání voliči ANO. ANO nevolím, ale je potřeba si přiznat, že momentálně Andrej Babiš politicky naprosto dominuje, udržuje si iniciativu a určuje agendu. Nikdo proti němu dnes nemá šanci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs