Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Michala Šmardu ministrem kultury a zdůvodnil to jeho nedostatečnými zkušenostmi v oblasti kultury. Co si o tom po všech průtazích myslíte?
K Zemanovi a Šmardovi mě nic, co by už někde nezaznělo, nenapadá. Snad jen, že přeci máme tu přímou volbu prezidenta, která měla naší demokracii a našemu politickému systému strašně pomoci. My, kteří jsme varovali, že přímo volený prezident bude cítit silnější mandát, bude více zasahovat do každodenní politiky a rozkolísá to rovnováhu sil v našem politickém systému, jsme byli kritizování, že nechceme, aby si lidé zvolili prezidenta podle svých představ. Tak teď ho podle představ nadpoloviční většiny máme, a zase je to špatně. Mýlili se tehdejší propagátoři přímé volby, měli jsme pravdu my, kteří jsme upozorňovali na rizika s přímou volbou spojená.
Šéf ČSSD Jan Hamáček tvrdí, že současná podoba rozpočtu je likvidační pro resorty spravované sociální demokracií. Jaroslav Bžoch mi naopak v rozhovoru řekl, že Ministerstvu práce a sociálních věcí a Ministerstvu vnitra zbyly finanční přebytky z loňského roku a že jde o běžné dohady kolem rozpočtu, z níž se kritici vlády snaží udělat vládní krizi. Jak je to podle vás?
Tvrzení předsedy Jana Hamáčka, že je rozpočet pro resorty spravované sociální demokracií likvidační, je nepravdivý a absurdní výrok. Návrh rozpočtu na příští rok počítá s navýšením výdajů oproti letos schválenému rozpočtu o 90 miliard korun. Ještě jednou, o dalších 90 miliard korun více na přerozdělování bude mít naše agrosocialistická vláda, přičemž největší nárůst jde na vrub Ministerstva práce a sociálních věcí řízeného ultrasocialistickou ministryní Maláčovou. Je to fakt našim socialistům málo? Pokud nejsou schopni spravovat své resorty i přesto, že objem celého rozpočtu dramaticky roste, tak mají pro svoji neschopnost podat okamžitě demise. Co by dělali, kdyby se ekonomika zadrhla a museli by hospodařit s menšími příjmy?
Co tedy říkáte na tvrzení ČSSD, že rozpočet je příliš konzervativní a více financí by mělo putovat na bezpečnost a sociální služby? Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce 11 miliard korun navíc pro svůj resort, a pokud je nedostane, tak prý nebude na sociální služby pro důchodce. Děti z rozvádějících se rodin nebudou mít zastání v podobě pracovnic sociálky a podobně. Co si o tom myslíte?
Další absurdní výrok, asi daný blouzněním sociálních demokratů, kteří se po anabázi Staněk stále nacházejí ve stadiu hluboké klinické smrti. Označit opakovaně deficitní rozpočet v době několikaletého růstu a minimální nezaměstnanosti za konzervativní nemůže nikdo normálně uvažující. Vždyť i pro naše komunisty, kteří by nejraději měli znovu centrálně plánovanou ekonomiku, je výše deficitu problém. Rozpočet měl být při naší ekonomické výkonnosti dávno vyrovnaný. Vše ostatní je neschopnost této vlády a žití na úkor budoucnosti. To ale socialistům nevadilo nikdy a hnutí ANO, jak se zdá, se to od nich rychle naučilo.
Jana Maláčová v této souvislosti řekla: „Jsou dva typy politických stran nebo hnutí. První se snaží v souladu se svým programem zajišťovat potřebné služby občanům po celé volební období. Druhý před volbami hodně slibuje, ale po nich odvrací zrak a pouze záplatuje, když se něco pokazí.“ Je hnutí ANO tím, kdo hodně slibuje, ale odvrací zrak a pouze záplatuje?
Sociální demokracie si s hnutím ANO nemají vůbec co vyčítat. Hnutí ANO i ČSSD tu vládnou šest let, kdy jim bylo navíc nezaslouženě naděleno, v podstatě spadlo do klína, období rychlého ekonomického růstu a nízké nezaměstnanosti. V tomto ideálním čase neposunuli Českou republiku pozitivním směrem v ničem zásadním.
Ročně jim přitékají do rozpočtu desítky miliard korun navíc a přitom sekají deficity, ale kde tedy máme ty kvalitnější silnice a dálnice, které hnutí ANO slibovalo z billboardů? Kde máme o tolik kvalitnější státní správu, pro kterou je občan skutečně klientem? Kde máme to jednodušší stavební řízení, jednodušší prostředí pro podnikání? Nemáme ani jedno, máme populistické slevy na jízdném bez ohledu na příjem cestujícího a pak složitě hledáme peníze na to, aby nezkolabovaly sociální služby.
Malým podnikatelům otravujeme život EET a dalšími regulacemi, a nejbohatším korporacím posíláme peníze. To je politika vlády hnutí ANO a ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová