Vlastenectví a příprava k obraně státu. Jiří Čunek nastínil vizi pro mladou generaci

15.03.2019 20:00 | Zprávy

ROZHOVOR Důležitější než Severoatlantická aliance je příprava mladých mužů k obraně státu. Jiří Čunek, lidovecký senátor a zlínský hejtman, tvrdí, že krátká, několikaměsíční vojenská služba vytváří nejlepší podmínky pro jeho bezpečnost. Současně upozornil na úniky z policejních odposlechů, které lze lehce zneužít pro konkrétní stranu, a navíc svědčí o nedůvěryhodné policii.

Vlastenectví a příprava k obraně státu. Jiří Čunek nastínil vizi pro mladou generaci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Jiří Čunek, senátor, hejtman Zlínského kraje

Co říkáte na rozruch kolem vlaječek Severoatlantické aliance na pražské hromadné dopravě? A co na hlášení v metru o tom, že uplynulo dvacet let od doby, co Česká republika vstoupila do NATO?

Mně to přišlo přiměřené, protože z pohledu bezpečnosti České republiky šlo určitě o dobrý akt.

Objevily se však názory, že u vlaječek došlo jen k výměně červené barvy za modrou…

Nemyslím, že tomu tak je. Jsou významné události a vstup do NATO je věc významná. Když tam vlaječky nebudou celoročně, tak je to přiměřené.

A jak těch dvacet let v Severoatlantské alianci hodnotíte vy? Je členství přínosem? Měli bychom být aktivní více, či méně?

Zakotvení do tohoto velkého bloku je dobře pro Českou republiku, nicméně jsem přesvědčen, že to nestačí. Jestli si lidé myslí, že když si zaplatí profesionálních dvacet nebo třicet tisíc vojáků, tak nás ochrání před vším, zatímco ostatní vlastně leží a čekají, co těch třicet tisíc v případě nebezpečí udělá, je to nedostatečné. Jsem přesvědčen, že nejlépe je být zakotven někde v nějakém paktu, a to je právě NATO, ale zároveň mít povinnou – byť i jen krátkou, několikaměsíční vojenskou službu – což pro stát vytváří nejlepší podmínky pro jeho bezpečnost.

Tedy mít aktivně připravené občany, kteří mají základní znalost a mohou být připravení k obraně státu. Jsem přesvědčen, že pro náš stát, pro jeho další bytí a výchovu vlastenectví, pro schopnost být připraven něco dělat, je důležitější více než NATO, abychom připravovali všechny mladé muže, ne jenom těch pár profesionálních vojáků.

Jak se díváte na argumenty, že 1,1 procent HDP, které dáváme na obranu, je málo? A měli bychom dosáhnout dvou procent co nejrychleji?

Je stanovena nějaká hranice pro jednotlivé státy, a pokud tam má být nějaká spravedlnost a je stanovená takováto – buď je to na hlavu, nebo je to stejné procento HDP, pak si myslím, že je správné, abychom tyto závazky plnili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pažraví důchodci? Nechutné oblbování lidí vládou, zuří Paroubek. Miliardy na zbrojení zkrátka někde chybí

10:28 Pažraví důchodci? Nechutné oblbování lidí vládou, zuří Paroubek. Miliardy na zbrojení zkrátka někde chybí

„Vláda se snaží vytvářet dojem, že důchodci jsou takoví pažraví, že vlastně škodí státnímu rozpočtu,…