Výbušná slova exšéfa Vojenského zpravodajství. Ke kauze Nagyová, Trumpovi a Rusku, propagandě i rozšiřování NATO

31.03.2019 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Zahraniční politika USA a NATO musí respektovat bazální zájmy dalších hráčů, v Evropě především Ruska, říká bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Petr Pelz. „Snahy o přijetí Ukrajiny, Gruzie a některých dalších států do NATO nesmyslně Rusko znervózňují, přesuny vojenských kontingentů stále blíže k Ruským hranicím jsou pouhou provokací, z vojenského hlediska Alianci navíc oslabující," dodává generál a někdejší velvyslanec České republiky v Afghánistánu.Vede proti nám Rusko informační válku? Stávají se české zpravodajské služby nástrojem politiků? A kauza Nagyová? Tyto i další otázky zodpovídá Petr Pelz v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz

Výbušná slova exšéfa Vojenského zpravodajství. Ke kauze Nagyová, Trumpovi a Rusku, propagandě i rozšiřování NATO
Foto: Archiv Petra Pelze
Popisek: Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství, generál Petr Pelz

Před nedávnem jste se zúčastnil coby panelista diskuseParadoxy zpravodajských služeb. Co je podle vás největším paradoxem zpravodajských služeb a práce v nich?

Přiznám se, že jsem slovo „paradoxy“ v názvu diskuse příliš nechápal. Nezdá se mi, že by v problematice zpravodajství bylo více paradoxů než jinde. Ale budiž. Bylo by jistě možné za paradox považovat skutečnost, že díky exponenciálně se rozvíjejícím technologiím je nepřítelem dnešního analytika spíše nadbytek, nežli nedostatek informací. Problémem je se v nich orientovat, třídit je a přisuzovat jim míru důvěryhodnosti. Příkladem budiž, jak se vždy po teroristickém činu zjistí, že policie a zpravodajské či bezpečnostní služby (dále služby) měly pachatele v hledáčku, ale „nedokázaly reagovat“. Problémem je, že policie a služby mají díky internetu, sociálním sítím, platebním kartám, bezpečnostním kamerám, odposlechům mobilních telefonů, satelitním průzkumům atd. v hledáčku každého z nás. Podle této logiky bychom všichni měli preventivně sedět v base. Ale kdo by nás hlídal?

Na konferenci zaznělo varování před další privatizací zpravodajského a bezpečnostního sektoru. Mají soukromé agentury skutečně náskok před zpravodajskými službami jednotlivých států?

Jestli jsem to dobře pochopil, varovná slova na konferenci se týkala skutečnosti, že stát není schopen zaplatit špičkové odborníky v atraktivních profesích, jako jsou například experti v oblasti IT, finančnictví a tak dále. Tohle ale není nový jev. Zde měl výhodu socialistický stát; kdo se narodil finančním géniem, tak se mohl stát maximálně vekslákem nebo nastoupit – často s pomocí StB – do podniků zahraničního obchodu.

A ona varování před další možnou privatizací těchto složek? Jaká jsou rizika?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…