Pane poslanče, zřízení stálé komise Poslanecké sněmovny pro hybridní hrozby neprovázelo žádné drama. Kdo s tímto nápadem přišel?
S nápadem přišel poslanecký klub TOP 09 a kolegyně Helena Langšádlová. Drama nebylo proto, že panuje obecná shoda se této oblasti věnovat. Myslím si, že to je velmi dobrý nápad, a od začátku jsem ho podporoval. Pomohl jsem s tím, aby stálá komise Poslanecké sněmovny pro hybridní hrozby měla co možná nejširší podporu napříč Sněmovnou.
Téma hybridních hrozeb je velmi frekventované. Jak si ale běžný obyvatel, který se v tématu neorientuje, tuto hrozbu může představit?
Hybridní hrozby jsou ohrožení v širokém spektru a jsou jimi zasaženy oblasti informační, diplomatické, ekonomické, finanční a legislativní. Mohou to být cílené dezinformace, kybernetické útoky, útoky v oblasti energetiky a strategických komodit, ale může to být také šíření extremismu, hrozby terorismu. V zásadě jakékoli působení s cílem prolomit nebo oslabit bezpečnostní systém.
A jak přesně zasahují do života?
Cílem je destabilizace, mohou podlomit důvěru občanů ve stát a jeho orgány, vyvolávat nejistotu, relativizovat hodnotový systém. Ve svém důsledku hybridní hrozby a útoky mají vliv na každodenní život.
Můžete dát příklad, jak takový útok vypadá?
Velkým prostorem pro hybridní útoky je především digitální prostředí a elektronické formy komunikace. Sítě ve firmách, státní správě. Cílem může být každý občan, například ve veřejné Wi-Fi, veřejné dobíječky, v době práce z domova na home office vzrostlo napadení sítí firem přes domácí počítače, mohou to být kyberútoky na kritickou infrastrukturu státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový