Prezident Miloš Zeman se opět postaral o mezinárodní rozruch. V TV Barrandov s odkazem na to, že si prostudoval zprávy tajných služeb, zmínil, že novičok u nás byl vyráběn, „byť v malém množství, a poté byl zničen“, a že by bylo pokrytecké předstírat, že se nic takového nedělo. Jak tuto informaci vnímáte?
Jako nepravdivou, účelovou a ze zahraničně-politického hlediska nešťastnou. Pokrytecké by bylo předstírat, že prezident Zeman nevystoupil na obranu ruských zájmů.
Je dobře, že prezident Zeman hovořil veřejně o informacích tajných služeb tímto způsobem, nebo jde o zradu spojeneckých závazků?
Prezident by ve smyslu platných právních norem neměl ani informovat v reálném čase o svých požadavcích vůči konkrétním zpravodajským službám České republiky, ale pochopitelně by následně neměl ani veřejně prezentovat informační výstupy z jejich činnosti. Jde o veřejnou kompromitaci českých zpravodajských služeb nejenom vůči našim partnerům, ale také politické zneužití jejich informací – navíc zjevně manipulovanou formou.
Objevila se velmi drsná kritika prezidenta republiky. Například Petr Gazdík uvedl, že Miloše Zemana můžeme považovat za aktivního agenta Kremlu. Co o tom soudíte?
Šlo o zjevnou snahu zkomplikovat situaci Velké Británii i dalším našim spojencům a naopak účelová výpomoc Putinovu Rusku. Rukojmím je v tomto případě celá Česká republika. Jak se na to chcete dívat jinak? Západní zpravodajská terminologie pracuje s termínem vlivový agent (agent of influence).
Do Prahy přijela parta ruských motorářů zvaných Noční vlci. Podpořit je přišel místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se dostal do střetu s odpůrci motorkářů. Podle jedněch jsou to ruští vlastenci, kteří tímto způsobem uctívají padlé sovětské vojáky za druhé světové války, podle jiných jsou nástrojem ruské propagandy a prezidenta Putina. Jak je vidíte vy?
Spíše se přikláním k druhému pohledu. Dokonalé propagandistické využití nevýznamné cesty relativně nevelké skupiny motorkářů – navíc na amerických strojích – za pomoci provokací, případně i konfliktů ve vybraných zemích. A její zpolitizování na domácí scéně. I padlí vojáci Rudé armády z roku 1945 a jejich hroby jsou pouhými kulisami v tomto divadle.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban