Za vším hledej Andreje? Stanjura oznámkoval současnou vládu a promluvil o nebezpečí pro demokracii
03.08.2014 15:57 | Zprávy
NA HRANĚ S XAVEREM Moderátor Luboš Xaver Veselý si tento týden povídal se Zbyňkem Stanjurou. Předseda poslanců ODS a bývalý ministr dopravy se podělil o své dojmy ze současné vlády, které by podle svých slov dal jako učitel něco mezi trojkou s minusem a čtyřkou. Za největší problém vidí omezení demokracie.
reklama
Co vás nejvíc naštvalo za poslední týdny v Poslanecké sněmovně?
Myslím, že každý z nás se v práci občas naštve. To je úplně normální a platí to i pro poslance ve sněmovně. Já se rozčílím či naštvu jen výjimečně, většinou se jedná o situaci, kdy chce někdo nefér způsobem omezit práva opozice. A to se stalo naposled minulý pátek. Předem jsme oznámili, že se nezúčastníme opakovaného hlasování o zelené naftě, a naší chvilkové nepřítomnosti se pokusili vládní poslanci (chci zdůraznit, že ne všichni) využít. My jsme se však nedali a tento podpásový útok jim nevyšel.
Budete jako ODS činit nějaké kroky po opakovaném hlasování o snížení daně z pohonných hmot?
S největší pravděpodobností podáme ústavní stížnost. Hrubým způsobem byla porušena pravidla přijímání zákonů. Základem parlamentní demokracie a souboje koalice s opozicí musí být dodržování psaných i nepsaných pravidel. V případě porušení opravdu hrozí omezení demokracie.
O čem celý ten příběh svědčí?
Já osobně jsem vůbec nepochopil, proč vládní koalice zvolila takovýto nezákonný postup. Proč jdou hlavou proti zdi, když jde problém elegantně a korektně vyřešit. Existují politicky naprosto čisté postupy, jak případně upravit zákon, který vládě nevyhovuje. Nejjednodušší cestou je vrácení zákona Senátem s potřebnými změnami. Vláda má v Senátu jasnou většinu, a tak to mohla udělat.
V zásadě existují jen dvě vysvětlení vládou zvoleného postupu: Panika premiéra Sobotky a pozdní ukázka tvrdé ruky v klubu ČSSD, nebo pravděpodobnější varianta – senátoři ČSSD by klidně mohli podpořit snížení cen nafty a benzinu pro všechny občany a zákon by se do sněmovny zpět nedostal.
Můžete nějak přiblížit pozadí celého toho „příběhu“?
Politika je někdy plná paradoxů. Návrh poslance Urbana prosazovala ČSSD už v minulém volebním období, kdy byla v opozici (včetně dnešního premiéra Sobotky). V okamžiku, kdy se projednává stejný zákon a ČSSD je vládní stranou, najednou vidí nevýhody tohoto řešení.
Zajímavé je především první hlasování o zákonu jako celku. V zákoně bylo snížení cen nafty pro zemědělce (1,3 miliardy) a snížení ceny nafty a benzinu všem (údajně 14 miliard). A co udělali ministři a vládní poslanci? Hlasovali pro. Tím jasně ukázali, že 1,3 mld. především velkým zemědělským podnikům je pro ně důležitější než výpadek 14 miliard v rozpočtu.
Celý „příběh“ ovšem vznikl především z důvodu špatně zvládnuté schůze ze strany vládních poslanců.
Platí tady: Za vším hledej Andreje?
V tomto případě určitě ne. Na začátku byla svobodná vůle některých poslanců ČSSD, poté následovala chyba vedení vládních poslaneckých klubů, a teprve potom přišlo silové řešení, které navrhla opět ČSSD. Je pravda, že tento, podle nás protiústavní postup, potvrdili i poslanci ANO a KDU-ČSL.
Jak vůbec na půdě PSP ČR hodnotíte spolupráci či soužití dua Sobotka – Babiš?
Oba jsou představiteli vlády, ke které jsme v opozici. ODS vystupuje jako zodpovědná opozice a vládu kritizuje věcně, ukazuje chyby této levicové vlády, hlavní rizika vládní politiky. Ke všem ministrům přistupujeme stejně a není naším úkolem hodnotit jejich vzájemné vztahy. Andrej Babiš nepochybně vítězí mediálně a mezi voliči, jeho preference jdou nahoru. Když si však projdeme návrhy vlády, tak vidíme, že často vítězí levicová řešení. Příkladem je rušení zdravotnických poplatků, zavedení 3. sazby DPH, rušení 2. pilíře důchodů. To vše Andrej Babiš označuje za problém či chybu, nicméně sám pro to hlasuje.
Považujete premiéra Sobotku za důstojného sekundanta ministrovi financí?
Především považuji Bohuslava Sobotku za špatného premiéra, od alibistické zahraniční politiky, přes přitakání všemu z Bruselu, až po slabošskou pozici v domácí politice např. v personálních otázkách, kdy se obsazují strategické pozice v klíčových státních firmách nebo v otázce náměstků za ČSSD na ministerstvech.
Jak se povedlo, že koalice bude nakonec jednat s opozicí o podobě služebního zákona?
Vymysleli jsme účinné obstrukce, ukázali jsme sílu a odhodlání zabránit mimořádně špatnému zákonu (což ví i většina vládních poslanců) a je dobře, že vláda začne s námi jednat.
Umíte si takové společné jednání představit za dob vlády Petra Nečase?
Ano, umím, také taková jednání probíhala, např. o změnách Ústavy, zavedení přímé volby prezidenta, postavení NKÚ, ale také o zahraničních vojenských misích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.