Pětikoalice nás zavaluje informacemi, co všechno se může objevit v balíčku úsporných opatření, na kterém se chce dohodnout do konce dubna a pak ho také prosadit v Parlamentu. Ale místo úspor se v něm objevují návrhy na vyšší zdanění. Na to má políčeno hlavně hnutí STAN, které by zvedlo daň z příjmu fyzických osob z patnácti na sedmnáct procent. Lidovcům by se zase zamlouvalo progresivní zdanění vysokopříjmových skupin. TOP 09 a STAN navrhují zvýšit základní sazbu DPH z 21 na 23 procent, což by prý zvýšilo příjem do státního rozpočtu o desítky miliard korun. Seberou tedy lidem více z platu a zdraží jim nákupy. Co tomu říkáte?
„Pravicová“ či „středová“ vláda jak vyšitá… Nejhorší je, že vláda o tom mluví jako o „úsporách“, přitom to nejsou žádné úspory, je to ještě větší vybírání výpalného od lidí. Lidé mají pořád pocit, že platí daně, aby něco „dostali“ od státu, abychom se měli líp, abychom se dostali z recese… A bla bla bla. Omyl. Lidé platí daně, aby nemuseli do vězení, ne proto, aby něco „dostali“ od státu. Všimněte si: dostávají aktuálně lidé něco víc, i když mají platit vyšší daně? Máme se lépe, i když máme platit vyšší daně? Je snad o to vyšší růst nebo alespoň mělčí recese, když už máme platit vyšší daně? Ne, právě naopak, čím vyšší daně platíme, tím jsou lidé chudší, a tedy tím hlouběji se propadáme do recese.
Takže správně ona kauzalita zní takto: stát vybírá na lidech výpalné. Lidé ho platí, aby nemuseli do vězení za neplacení daní, a čím vyšší výpalné platí, tím se mají hůř a jsou chudší. A najděte v té kauzalitě jediný nepravdivý bod.
A teď mi řekněte, jak je možné, že na to lidé vládě skáčou?
Premiér Petr Fiala a generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathias Cormann společně představili Hospodářský přehled pro ČR 2023. Podle něj by vláda měla přistoupit ke zvýšení daňové progrese a ke zvýšení důchodového věku. Pro boj s inflací OECD Česku doporučuje udržovat přísnou měnovou politiku, dokud inflace nebude jednoznačně mířit ke dvěma procentům. Jsou to v tuto chvíli ty nejzásadnější rady?
Velmi často se OECD utne. Podle OECD tedy „je nutné pro boj s inflací udržovat přísnou měnovou politiku“ a pak ještě jsme se dozvěděli snůšku nějakých ideologických hloupostí jako třeba o tom, že je potřeba zvýšit daňovou progresi. Takže: jestliže OECD říká to, co říká, pak tím vlastně také naznačuje, že si nepřipouští, že by banky měly problém. Jenže ony ho mají. Stojí to tak, že buď zpřísníme měnovou politiku, a tím ublížíme bankám. Anebo budeme zachraňovat banky, ale pak rezignujeme na inflaci. A hádejte, co z obojího si každá vláda vybere… Takže to s inflací nepůjde tak rychle, jak se dnes čeká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník