Zámecký pán od lidovců pohovořil o tom, jak se tu hezky žije. A vysvětlil, proč Ukrajina patří do EU

14.08.2014 20:49 | Zprávy

ROZHOVOR Vládu Bohuslava Sobotky oceňuje už po půlroce politolog a historik Jan Berwid-Buquoy za to, že se pokouší vytáhnout zemi ze společenského bahna, do níž ji uvrhla Nečasova a předtím i Topolánkova vláda. Potomka šlechtického rodu žijícího v barokním zámku Tábor-Měšice nemrzí, že se v politickém ústraní ocitl Karel Schwarzenberg, naopak slovy chvály nešetří na ministra financí Andreje Babiše. Bývalý senátorský kandidát KDU-ČSL také tvrdí, že si exprezident Václav Klaus neuvědomuje, že je národu k smíchu.

Zámecký pán od lidovců pohovořil o tom, jak se tu hezky žije. A vysvětlil, proč Ukrajina patří do EU
Foto: Radek Kraus
Popisek: Jan Berwid Buquoy - NEPOUŽÍVAT

Jak hodnotíte po prvním půlroce činnost koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky?

Osobně jsem s nynější vládou spokojen a domnívám se, že to ani líp nejde. Vždyť Nečasova vláda, ale už i předtím Topolánkova, uvedla národ do hrozné krize. Navíc funguje dobře její spojení s prezidentem Zemanem, což za Klause a ODS nebylo. K této vládě mám důvěru ne proto, že její součástí je KDU-ČSL, ale už z toho důvodu, že se za tu velice krátkou dobu pokusila – a částečně se jí to podařilo – vytáhnout národ z klimatu společenského bahna na výsluní. Sice to nejde ze dne na den, ale pokoušejí se o to.

Ve vládě už ale není TOP 09 a její předseda Karel Schwarzenberg, jehož účast v politice jste si v minulosti pochvaloval. To vás nemrzí?

Svět se dnes mění takovou rychlostí, že to, co platilo včera, dnes už neplatí. A týká se to i politiků. Politici, kteří se vám zamlouvali včera, už dnes na problémy nestačí. Je proto třeba najít novou elitu, která by fungovala v téhle velice složité moderní demokracii. Schwarzenberg byl politik pro určitý časový úsek, ale myslím, že už se dostal za svůj zenit. Před rokem a půl bych ho rád viděl jako prezidenta republiky, protože by nám otvíral dveře do světa. Miloš Zeman sice strašně blbě začínal tím opilstvím, ale dnes jsou jeho postoje k aktuálním problémům ve světě zralé a je možno se za ně postavit.

Nejčastěji diskutovaným členem vlády je ministr financí Andrej Babiš. Co si o jeho raketovém politickém vzestupu myslíte?

V něm vidím skutečně takový základ. Dovolil bych si tvrdit, že je Johnem Kennedym naší české moderní demokracie a společnosti. Znám ho osobně, pozval mě k sobě do Průhonic, vedli jsme spolu dalekosáhlou diskuzi. Má systematické myšlení, neskáče z jednoho problému na druhý, aniž by je vyřešil. Kde je přehled problematiky zcela transparentní, tam to řeší hned, a na to ostatní si nachází metodiku, jakým způsobem to řešit. Nemá talent typického politika „žvanila“, který všechno odůvodní, všude byl a všechno zná. To on nedělá. Přičemž u něho máme záruku, že je nekorumpovatelný, protože jako miliardáře ho korumpovat nemůžete. Znovu se vracím k přirovnání s Kennedym, Kennedyové jako miliardáři nemohli být korumpovaní. Když byl Rockefeller viceprezidentem za úřadování Geralda Forda, tak také nebylo možné ho zkorumpovat. S Babišem to je něco podobného.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

9:46 „Vysypeme koše v Senátu.“ SPD vysílá do Prahy policistu

Brno, konkrétně volební obvod Brno-město, již tento víkend čekají doplňovací senátní volby po náhlém…