Zastropovat ceny jde velmi rychle, ne že ne, vzkazuje Fialovi Vitásková. Neschopný Síkela, nemá na to. Odborně, ani mentálně

27.08.2022 13:33 | Rozhovor

Vláda projednává parametry úsporného tarifu. Odbornou veřejností kritizovaná novela regulující maximální teplotu v budovách nyní prochází mezirezortním řízením. K navržené podobě státní pomoci a k možnému zastropování cen energií odmítanému vládou se vyjádřila bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu a kandidátka na post prezidentky Alena Vitásková.

Zastropovat ceny jde velmi rychle, ne že ne, vzkazuje Fialovi Vitásková. Neschopný Síkela, nemá na to. Odborně, ani mentálně
Foto: archiv A. Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku a bývalá šéfka ERÚ.

Podle novely energetického zákona mají vládní pomoc obdržet všechny domácnosti již letos, a to bez ohledu na to, zda využívají primárně plyn, elektřinu nebo domovní kotle. Původně se měla pomoc týkat domácností primárně využívajících k topení plyn. Jak hodnotíte současnou podobu dosud představených plánů? Je nová strategie ekonomicky lepší oproti předchozí?

Tyto strategie jsou pouze horším a ještě horším způsobem řešení situace. Pokud se pravdivě nepojmenují příčiny této energetické krize, tak není možné účinně odstraňovat důsledky. Je to jen hašení hořícího stohu slámy benzínem. Příčiny jsou v katastrofální evropské energetické politice, kterou jsme přijali bez ohledu na dopady, které tato ideologie přináší. Nejen tato, ale i předchozí vláda poškodila přijetím této energetické politiky zájmy České republiky a donekonečna se vymlouvá na Brusel.

K dosažení úspor MPO stanovilo pravidla pro vytápění a dodávky teplé vody v případě vyhlášení některé z úrovní nouzového stavu. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely má toto opatření umožnit snížení spotřeby plynu o 15 %. Advokát Jan Urban se domnívá, že podmínky nouzového stavu jsou již splněné. Podle vás lze současnou situaci v energetice považovat za nouzový stav?

Přestože máme dostatek elektrické energie, ale pravděpodobně budeme mít obrovský nedostatek zemního plynu (v důsledku ideologií), považuji tento stav za nouzový. Hrozící blackout, očekávaný kolaps průmyslu i domácností plynoucí z nedostatku plynu tomu nasvědčuje. Považuji za nutné, aby naši politici upřednostňovali naše zájmy před evropskými a evropské před světovými. Snižovat spotřebu energií násilím, nikoliv technickým vývojem, modernizací, inovací výroby, zateplováním apod. je hrubý zásah do hospodářství a ekonomiky státu, přináší recesi, krizi, inflaci a u občanů zlobu a beznaděj, nedůvěru v politiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…