Zažíváme další normalizaci, dobří lidé jsou opět v undergroundu. Šéfredaktor Pavel Šafr promluvil o tom, co Babiš se svými věrnými může ještě napáchat

20.06.2015 4:45 | Zprávy

ROZHOVOR V posledním týdnu vyvolal hned dvakrát veřejné pozdvižení ministr financí Andrej Babiš. Jedním z jeho nejvýraznějších kritiků je již delší čas šéfredaktor webu Svobodné forum Pavel Šafr. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil své obavy z dalšího vývoje, neboť to nejhorší nás prý s Andrejem Babišem teprve čeká. Za nejlepší řešení považuje velkou koalici všech demokratických sil, která by se Babišovi postavila.

Zažíváme další normalizaci, dobří lidé jsou opět v undergroundu. Šéfredaktor Pavel Šafr promluvil o tom, co Babiš se svými věrnými může ještě napáchat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna schválila program 29. schůze. Mimo jiné se bude projednávat vládou odhlasované zavedení registračních pokladen, které by mohlo být jablkem sváru

Uplynulý týden proběhl v české politice ve znamení afér ministra financí Andreje Babiše. Připomeňme, že se objevila kauza zvláštních praktik zemědělské firmy z Babišova Agrofertu, která vyřešila spor o pozemky s jiným zemědělcem tak, že mu jednoduše zničila úrodu. Pak se objevila kauza s poslancem Šinclem, který tvrdil, že jej Andrej Babiš na koaličním jednání vydíral informacemi z jeho minulosti poté, co se mu postavil ve věci novely zákona o pojišťovnách. Lze podle vás události tohoto týdne považovat za určitý obrat ve vztahu veřejnosti k Andreji Babišovi?

Ve znamení fenoménu Andreje Babiše žijeme již dva roky. Ale máte pravdu, že nyní poprvé dochází k situaci, kdy ta část veřejnosti, která jej měla vždy tendenci omlouvat, začíná váhat. Na druhou stranu není důvod k žádnému uspokojení, protože Babiše chrání jemu oddaní novináři. K lidem se totiž ještě nedostala informace o plném rozsahu rizika, které Babiš představuje pro svobodu v naší zemi. Ale Babiš se sám zcela jistě postará o další aféry a na povrch budou vyplouvat ještě mnohem horší věci než nyní. Bude nadále kompromitovat oponenty, manipulovat a nevybíravě usilovat o potvrzení své moci. Bude to ještě strašné, co nás čeká. Ale jeho novináři budou stát při něm dlouho, protože nemohou připustit, že morálně selhali.

Zároveň ho chrání také bezzásadovost současného vedení KDU–ČSL a zejména zbabělost Bohuslava Sobotky. Na druhou stranu část sociálních demokratů již ví, že se ocitli s Babišem v maléru a že je třeba hledat řešení. My jsme ve Svobodném fóru navrhli, aby se demokratické síly snažily proti Babišovi spojit a aby připravily veřejnost na nutnost vytvoření široké koalice demokratických sil, jejímž cílem bude obrana demokracie a základních pravidel a hodnot svobodné společnosti.

Objevily se i názory, že Andreji Babišovi tato kauza neuškodí, protože je prostě stále vnímán jako ten, kdo to sem přišel vyčistit. Kde v tomto případě podle vás může být hranice, co by ještě ministru financí mohlo „projít“? Co podle vás stojí za tím, že Andreji Babišovi procházejí věci, které by žádnému jinému politikovi neprošly?

Ta hranice byla z hlediska principů demokratické společnosti již dávno překročena. Už tím, že ovládl média a šel zároveň do politiky. Dnes je to otázka čistě mocenská. Až Česká televize odvysílá v hlavním zpravodajství, jak Andrej Babiš vytuneloval Petrimex, a až vyjde na povrch, jakými agresivními metodami ovládl jednotlivé trhy. Jenže zatím má kolem sebe hradbu kolaborujících novinářů a můžeme se zeptat jich, kde oni mají tu svoji míru přijatelnosti Babišových hříchů. Mohu vám to prozradit. Oni žádnou takovou hranici nemají. Novináři, kteří pracují pro oligarchická média a částečně i pro veřejnoprávní média snesou v drtivé většině úplně všechno. Slušní lidé totiž již vesměs odešli nebo byli vytlačeni. Jedná se o desítky dobrých lidí. Tvoří teď nový underground. Žijeme totiž v normalizaci. Teprve až se demokratické síly vzpamatují a začnou spolupracovat, tak se tento Babišův mocenský mediální monolit, na němž je založená celá jeho moc i popularita, začne drolit. Doufejme, že nebude již pozdě.

Do jaké míry je jeho současná pozice určena tím, že si do něj skutečně mnoho lidí začalo promítat své upřímné touhy po čistší politice?

Ano to jistě. Značná část veřejnosti mu propadla kvůli deklarované snaze očistit politiku. Arogance části vlivných elit z předchozí éry skutečně vytvořila v zemi touhu po změně. Ale byla to hlavně média, která velmi nezodpovědně vytvořila dojem, že celá politická scéna je prohnilá, a proto musí přijít nějaký Veliký Čistič. Jenže ona to vůbec nebyla pravda. Ve všech demokratických stranách pracuje mnoho slušných lidí, kteří mají idealistické založení a byli schopni sami postupně zlepšovat klima.

Jenže Andrej Babiš potřeboval vytvořit atmosféru kolektivní viny a s tím mu povrchní média ochotně pomohla nejméně od jarních měsíců roku 2013. Byla tu prostě uměle vytvořená hysterie a myslím, že Babiš ji finančně hodně přiživil, aby se právě on mohl postavit do čela boje s korupcí. Což je v jeho případě úplná fraška. On to byl, kdo se tak hezky staral o premiéra Grosse, kamarádil se s Langerem a kdo měl již dávno tendence manipulovat politikou. Jeden zasvěcený znalec situace mi zajímavě vysvětlil, proč šel Babiš do politiky. Řekl mi: „Už ho štvalo, že ho neposlouchají zadarmo.“ To by odpovídalo té silné antikorupční kampani.

Spor Andreje Babiše s poslancem Šinclem se vyhrotil do extrémních výkladů, kdy o Babišovi ČSSD říká, že používá estébácké metody, zatímco Babiš se snaží naznačit, že Šincl je zloděj a korupčník. Kdo z této dvojice estébák korupčník je dnes podle vás pro české veřejné mínění přijatelnější? A co to vypovídá o náladách ve společnosti?

Pro méně informované lidi bude ještě nějaký čas přijatelnější Babiš. Protože má média a veřejnost je velmi manipulovatelná. On má zcela bezprecedentní možnosti, jak prezentovat své nejlepší úmysly. Nikdo jiný v této zemi takovou možnost nemá. Ani prezident. A to je odpověď na vaši otázku. Kdyby zde panovala atmosféra svobodného šíření informací a plurality názorů, pak bychom se teprve mohli ptát, jak by veřejnost na takový spor nahlížela. A jistě by pak měla šanci pochopit, že účelové používání kompromitujících informací v politice je větším prohřeškem, než vágní podezření, jaká se objevila u poslance Šincla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…