Není Svátek práce čtyřiceti lety povinných prvomájových průvodů za bývalého režimu u nás už dost zprofanovaný?
Určitě není. Je něco jiného, když mají všichni lidé zaměstnání a garanci, že jej budou mít až do penze, a něco jiného připomínat si Svátek práce, když je pro některé získat práci opravdovým svátkem. Často získají práci neplnohodnotnou, která z nich udělá maximálně tak chudé pracující. Například v nějakém Amazonu, kde za to dostanou pár korun. Nevím, jestli je to správná politika boje s nezaměstnaností. Nicméně jde o celoevropský problém a myslím si, že se Svátek práce po čtyřiceti letech útlumu, protože byl na Východě povinný a na Západě údajně všichni práci měli, bude prudce aktualizovat. Dopadlo to tak, že Východ i Západ se sešly v tom, že nemají práci ani tam, ani tam.
Jak jste říkal, v Evropské unii je zhruba 28 milionů nezaměstnaných. Máte nějaký nápad či alespoň osnovu budoucích kroků, jak by se to číslo dalo snížit?
Neexistuje žádný jednoduchý recept. Musí jít o řadu malých kroků, které musí přihlížet ke specifickým poměrům v jednotlivých zemích a k tomu, které skupiny jsou v nich ohroženy nejvíce. Protože ve Španělsku jde o jiné kategorie než třeba na severu Evropy. Musí to být směs kroků a jedním z nich, o kterém jsem přesvědčen, bude dělba práce, která je. André Gorz, francouzský sociolog a filozof, před třiceti lety spočítal, že průměrný Francouz za rok odpracuje 1600 hodin. Ve Francii tehdy byly tři nebo čtyři miliony nezaměstnaných. Pokud by tedy nezaměstnaný Francouz měl možnost odpracovat tisíc hodin a získat za to stejný plat jako průměrně pracující, nezaměstnanost zmizí. Je jasné, že žádná firma nemůže platit zaměstnanci, který pracuje tisíc hodin, tolik, jako kdyby odpracoval šestnáct set hodin.
To znamená, že by bylo třeba vytvořit fondy, z nichž by se platilo těch zbylých šest set hodin, které by odpracovány nebyly. Gorz navrhoval zdanit práci strojů. Nejsem ekonom a je to dost komplikovaná otázka. Jinou možností by bylo zastavit masový únik peněz do daňových rájů a zastavit masové daňové úniky. Vždyť Evropský parlament nedávno spočítal, že roční daňové úniky v evropských zemích dohromady jsou tak velké, že by průměrný Evropan, aby se to vyrovnalo, musel do pokladny odevzdat ročně dva tisíce euro, což je něco přes padesát tisíc korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský