Co vás k návrhu na zrušení vládního opatření omezujícího přeshraniční pohyb tzv. pendlerů (lidí dojíždějících za prací) do Rakouska a Německa vedlo?
Můj otec je pendler. Je to inženýr-technik, který každý den jezdí za prací přes hranici do Německa. Je to člověk, kterého se týká nové opatření vlády, které už úplně utáhlo šrouby. Prakticky mu to znemožňuje výkon práce, a nejenom jemu.
Jak?
Cenou za to, že pracuje v Německu, by od zítřka mělo být, že se nesmí tři týdny vrátit domů za rodinou, a to v jedné z nejtěžších dob, které republika prožívá. Bude povinen v Německu zůstat po dobu 21 dnů. A pokud by se i poté vrátil, tak musí zůstat dva týdny v karanténě. Chci, aby tohle opatření bylo zrušeno, aby se otec mohl každý den vracet domů za matkou. Pracuje v příhraniční části Německa, do vzdálenosti jednoho sta kilometrů od bydliště.
Domníváte se, že opatření vlády ve vztahu k pendlerům v současné krizi je protiústavní?
Vycházím z rozhovorů s kolegy z právnické fakulty, docenty ústavního práva, státovědy a profesorů, kteří se už o dřívějších a ne tak omezujících opatřeních vlády kvůli koronaviru vyjadřovali ve smyslu, že nejsou odůvodněné a nejsou přijímány v souladu s Listinou základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku. A já na základě těchto diskusí, které jsem s těmi lidmi měl, jsem přesvědčený o tom, že tohle konkrétní opatření, které se vztahuje jenom na pendlery do Rakouska a Německa a vytváří pro ně natolik nesplnitelné podmínky, jaké vytváří, je s Listinou základních práv a svobod v rozporu, a to konkrétně s článkem, který zaručuje lidem možnost vydělávat si na svou obživu prací. Na tomhle konkrétně jsem svůj návrh na zrušení vládního opatření postavil. A pokud můj návrh uspěje a soud opatření zruší, tak hned dnem soudního rozhodnutí povinnost pro pendlery padá.
Jak jste řekl, opatření dopadá jenom na pendlery jezdící za prací do Německa a Rakouska. Řekl byste, že je to diskriminace?
O diskriminaci by se dalo mluvit. Za prvé v tom smyslu, že jde pouze o pendlery, kteří míří za prací do určitých států, Rakouska a Německa. A za druhé i v tom smyslu, že jsou z opatření vyňati například řidiči kamionové přepravy. Chápu, že potřebujeme, aby nám sem kamiony vozily potraviny. Na druhé straně to ale nemůžeme udělat tak, aby lidi, kteří si vydělávají prací v cizině, to najednou dělat nemohli a lidi, kteří nám sem vozí housky, klidně jezdit můžou. To přece nejde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jonáš Kříž