Exministr financí si myslí, že kritika, která se zvedla po návratu prezidenta z Číny, ať už šlo o jeho chování a výroky před kamerami, že se přijel do Číny učit, jak stabilizovat zemi, nebo když ujišťoval čínské komunistické pohlaváry, že Česko respektuje územní celistvost Číny včetně Tibetu a Tchaj-wanu, byla přehnaná a jednostranná. „Myslím, že taková kritika je pro Zemana nesnesitelná. V tom je jeho pocit oprávněný, že je to štvanice,“ konstatoval bývalý šéf poslanců ODS. Je přesvědčen, že kdyby ty samé věci dělal v případě zvolení prezidentem Karel Schwarzenberg, vypadalo by to jinak. „Zeman na to hledá odpověď. Představuje si, že je třeba vytvořit přehnanou reakci, protože ta napomůže k pochopení situace a k polarizaci názorů veřejnosti,“ soudí.
Na hrubý pytel hrubá záplata
Ale nepřehnal to prezident s reakcí na „štvanici“? Sprostá slova, která použil v živém vysílání v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán, nepochybně nepatří do slovníku nejvyšších státníků. „Kampaň proti němu je za hranou, jeho reakce je také za hranou. Je to všechno ve stavu: na hrubý pytel hrubá záplata,“ zastává se někdejší politik současné hlavy státu. Ale neměly by být vyšší nároky na prezidenta, aby kritiku s nadhledem ustál, aby nepoužil „hrubou záplatu na hrubý pytel“, než na jakéhokoli jiného člověka? „Mně se to těžko hodnotí,“ připouští Vlastimil Tlustý, „umím si totiž představit, že na tak vysokém postu, na tak větrné hoře, na jaké se ocitl, jsou tlaky tak velké, že se nemohu jeho přehnané reakci divit. Situace je tak extrémní, že vede k extrémním reakcím. Kdo říká, že v tak vysokém postu by Zeman neměl reagovat vulgaritami, nedovede si představit, do jaké situace ho kritici a média dohnali,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová