Jak s odstupem hodnotíte své rozhodnutí složit poslanecký mandát? Nebyla to chyba?
Já si stojím za svým rozhodnutím a určitě ho za chybu nepovažuji. Jsem rád, že jsem si práci poslance mohl vyzkoušet, ale jak jsem říkal v minulosti, ve funkci hejtmana si v této chvíli připadám užitečnější. Jsem blíže lidem a vidím konkrétní výsledky našeho úsilí, což mi dodává sílu a elán do další práce. Navíc ze situace, která nyní panuje ve sněmovně, opravdu nejsem nadšený a pochybuji, že bych ji jako jeden z mnoha změnil.
Jak si vysvětlujete, že se otázka kumulace funkcí zcela přestala řešit? Navzdory tomu, že ne všichni kolegové se souběhem funkcí mandát složili?
Je léto, sněmovna se baví jinými problémy a Hašek se Zimolou už v ní nejsou. Ne, ale teď vážně. V minulých dnech byly zveřejněny výsledky vnitrostranického referenda a jedna z otázek se přece týkala omezení kumulace funkcí. Jsem rád, jako jeden z předkladatelů zákona o klouzavém mandátu poslance, který tuto kumulaci řeší, že téměř 93 % hlasujících spolustraníků souhlasí, aby souběh funkcí byl omezen. Nejsem rád, že je dnes nabízena různá interpretace tohoto většinového názoru a obávám se, že ČSSD ještě čeká zajímavá debata.
Co podle vás ukázalo vnitrostranické referendum? Prozradíte, jak jste v jednotlivých otázkách hlasoval Vy sám?
Prozradím, za svůj názor se nestydím. Ale dříve, než řeknu, jak jsem hlasoval, chci poděkovat všem, kteří se referenda zúčastnili. Zkusili jsme si, jako sociální demokraté, tuto formu a myslím, že se povedla. A možná příště nebudeme řešit jen naše vnitrostranické záležitosti, ale odvážíme se zeptat i na programové věci. A teď k mým odpovědím. O kumulaci funkcí byla řeč již v předchozí otázce, v té se shodneme. Stejnou radost z výsledku mám i v případě otázky ohledně sestavování kandidátních listin. Domnívám se, že je jednoznačně správné, aby o podobě kandidátní listiny pro volby do zastupitelstev obcí, měst, krajů, Senátu i Poslanecké sněmovny rozhodovali v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném volebním obvodu. Otázka, na kterou mám jiný názor, se týká kvóty na kandidátkách. Jak je z výsledků ale vidět, nejsem v tomto názoru osamocen, protože počet pro a proti byl téměř vyrovnaný. Nedomnívám se, že je nutné stanovami určit, kolik žen musí být na kandidátce do zastupitelstva kraje či Poslanecké sněmovny. Kandidáti by měli být vybráni především podle jejich schopností a předpokladů vykovávat funkci. Samozřejmě podporuji, aby ženy vstupovaly do politiky a bylo posíleno jejich postavení na kandidátkách, v jižních Čechách to tak děláme a je to jen ku prospěchu věci. Ale nemohu neslyšet názory mnoha mých nejbližších kolegyň, které uráží, že by hlavní kvalifikací pro jejich zařazení na kandidátku mělo být jejich pohlaví. Říkají, že než tam být takto „povinně“ dosazené, tak raději kandidovat nebudou.
Bitva o služební zákon skončila de facto vítězstvím opozice, eurokomisařkou bude p. Jourová... atd. nepřijde Vám, že ČSSD postupně dobrovolně všechno odevzdává? Co na toto téma slyšíte od řadových členů?
Nejen od našich členů, ale i od našich voličů podobné názory slýchám a rozhodně z nich nejásám. Odpovídám, že někdy musíte udělat krok vzad, abyste vzápětí mohli udělat dva kroky dopředu. Pevně věřím, že hned po prázdninách budou ty mílové kroky dopředu vidět.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Luboš Xaver Veselý