Válka v Sýrii „slaví“ 10 let. V polovině března roku 2011 vyšli Syřané do ulic a věřili, že dokážou situaci v zemi změnit. Inspirováni tehdejšími revolucemi v arabském světě volali po svobodě, demokratických reformách a svržení vlády prezidenta Bašára Asada. Nic z toho se nezdařilo, občanská válka v menším měřítku v podstatě pokračuje dál, celkem způsobila už smrt 370 tisíc lidí, z dalších 11 milionů Syřanů se stali utečenci. Sýrie se stala hračkou v rukou velmocí. Kdybyste měl vyhlásit pomyslného vítěze této války – hádám správně, že především Rusko?
Určitě ano. Dá se říct, že ti pomyslní vítězové jsou tři – Rusko, Turecko a Írán. Turecko si úspěšně ulouplo kus Sýrie a do dneška drží pod kontrolou i povstalecký Idlíb, kde jsou vlastně zbytky Islámského státu. Dále se Turecko zmocnilo části příhraničí obývaném Kurdy, čímž si vytvořilo jakousi nárazníkovou oblast. Pokud jde o Írán, tak ten si tam v podstatě zřídil vojenské základny vedoucí přes celou Sýrii až do Libanonu. A konečně Rusko – to si v Sýrii udrželo svou základnu a hlavně přístav, de facto jediný syrský přístav ve Středozemním moři, kde má také základnu leteckou. Rusko dalo jasně najevo, že má na Středním východě ten rozhodující vliv.
Znamená to, že západní státy v čele s USA poněkud zaspaly a jejich vliv je tak podstatně menší, než ten ruský, turecký, íránský, případně ještě saudskoarabský?
Západní státy měly zprvu spoustu krásných řečí o demokracii a lidských právech, přitom však podporovali radikální islamisty, především dodávkami zbraní a blokací vládního režimu. A jejich vliv je v současnosti rozhodně menší než vliv těch čtyř států, které jste jmenoval. Přičemž Saudská Arábie bojuje pro změnu s Tureckem a soutěží s ním o to, kdo je vládcem sunnitského světa. Vládcem toho šíitského je samozřejmě Írán.
Takže, jak jsem říkal prve, Sýrie se stala hračkou v rukou velmocí nebo přesněji v rukou okolních zemí, které si na jejím území vyřizují své účty...
Ano, přesně tak. A nejvíce je mi v té souvislosti líto samotných Syřanů.
Ano, syrská ekonomika je v troskách, bez zahraniční pomoci by Syřané nepřežili. Odhaduje se, že nejméně 80 procent obyvatel Sýrie žije pod hranicí chudoby. A řešení té situace je v podstatě v nedohlednu. Posledním pokusem byla tajná, leč neúspěšná schůzka všech zainteresovaných stran v lednu 2020 v Berlíně. Ta geopolitická roztříštěnost je ale skutečně flagrantní. Věříte ještě v konsolidaci Sýrie?
To záleží na Rusku, Íránu a Turecku. Dokud se tyto tři mocnosti nedohodnou, tak žádná konsolidace, smíření nebo jak to budeme nazývat – prostě nebude.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .