Bratři Mašínové půjdou do kin. Film o odbojové skupině natočí jejich příbuzný

19.03.2013 16:56 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Skupina protikomunistických bojovníků Mašínů se dostane na plátna kin. Film by měl natočit jejich příbuzný Tomáš Mašín, jenž úspěšně debutoval filmem 3 sezóny v pekle, který je inspirován životem marxisty Egona Bondyho. Sám režisér k tomu říká, že bere scénář jako silný příběh a nemíchá do toho politiku. Sestra obou bojovníků Zdena Mašínová je ke vzniku filmu zdrženlivá.

Bratři Mašínové půjdou do kin. Film o odbojové skupině natočí jejich příbuzný
Foto: bojovnici.cz
Popisek: Josef Mašín

„Můj pradědeček, tedy dědeček mého otce, byl bratranec generála Josefa Mašína,“ prozradil režisér Tomáš Mašín. Není divu, že právě on se chytil tématu, které je v podstatě prokleté, což dokazuje historie některých scénářů na toto téma. Jeden na své naplnění čekal léta a nyní bude realizován, druhý hnije v České televizi.

Marxista a antikomunističtí bojovníci

„To téma je částečně prokleté a vládne nedostatek odvahy o nich natočit film. Vždyť role Mašínů v dějinách je dost rozporuplná a nikdo si s tím nechce komplikovat život, což je pro Čechy typické,“ vysvětlil Tomáš Mašín. Tento režisér byl donedávna znám hlavně jako tvůrce reklam. Pak ale oslavil úspěch už se svým filmovým debutem 3 sezóny v pekle, který se odehrává v době nástupu komunistického režimu a je volně inspirován postavou marxistického básníka Egona Bondyho. I když se stal Bondy velkým kritikem poúnorového režimu, byl jedním z jeho největších zájmů marxismus. Velké výhrady měl ale i k situaci po roce 1989. Angažoval se ve straně Levý blok a přispíval do Haló novin. Svého času se hlásil k trockismu, později k maoismu.

„Nevybral jsem si příběh Mašínů jako politické téma. Jde tam o silný příběh a něco, co může společností nějakým způsobem rezonovat, vyvolávat otázky, rozproudit diskuzi. To je vždy dobré. Rozhodně se nechystám k nějakému zkreslování, očerňování někoho či hodnocení,“ podotkl dál Mašín a dodal: „Film se chystá. Sháníme peníze, které ještě nemáme všechny pohromadě. Ale doufám, že se je podaří sehnat. Pracuje se na obsazení a lokacích, protože se film bude částečně točit i v zahraničí.“

Příběh scénáře

„Produkce shání peníze. To víte, že jsem rád, že se scénář uplatní, ale ještě je o tom předčasné mluvit,“ sdělil krátce do telefonu autor scénáře Jan Novák. Tento spisovatel a scénárista emigroval s rodinou v roce 1969 přes Rakousko do Chicaga a debutoval povídkovou sbírkou Striptease Chicago v roce 1983. K českému vydání románu Miliónový jeep napsal předmluvu Václav Havel. Jako scénárista se podílel na několika filmech, například Valmont, Báječná léta pro psa, Šeptej a Nejasná zpráva o konci světa. Jeho beletristické zpracování příběhu bratří Mašínů Zatím dobrý získalo cenu Magnesia Litera pro knihu roku. V roce 2005 natočil dokument Občan Havel jede na dovolenou.

Nicméně scénář o skupině bratří Mašínů mu ležel na stole dost dlouho. „Dohodnul jsem to s Pepíkem Mašínem, nejdřív jsem ho našel přes Formana, se kterým se on znal ze školy z Poděbrad. V té době vyšla autobiografie Miloše Formana, kterou jsme napsali, jemu se to líbilo, tak si mě vybral. Od začátku jsem mu říkal, že by mě zajímalo udělat nejdřív film, a proto se to bude muset určitým způsobem ztvarovat, takže tam budou určité beletristické posuny v příběhu. Dohodli jsme se na beletristickém přístupu,“ vyjádřil se pro Britské listy k historii scénáře a o jeho realizaci pokračoval: „Mám scénář, který se mi líbí, ale bylo by drahé ho natočit. Měl jsem různé nabídky, které jsem odmítl. Mohl by se býval dělat už před deseti lety, kdybych svolil, že to udělají anglicky, což podle mě je nesmysl, protože z toho nakonec zůstanou jenom 'cops and robbers', honička bez morální komplexnosti, ten význam, který to má tady, by to úplně ztratilo. A když byly nabídky tady, tak na to zase nebylo dost peněz. V tom filmu musí být vidět, jaká neskutečná přesila lidí je v tom východním Německu naháněla, musí to být dobový film s dobovými uniformami, nedá se to dokreslit nějak počítačově, a na to je potřeba dost peněz. Ale myslím si, že kdyby se tenhle film udělal pořádně, tak ve světě určitě uspěje. Takových příběhů moc není, ale nesmí se nic přehánět, musí se vážit s každou kulkou, aby bylo vidět, že to byla reálná situace. Co nejmíň to tvarovat.“

Zdrženlivost na místě

Sestra bratří Mašínů Zdena byla překvapená. „Neříkejte, ano? To je zajímavý,“ sdělila k tomu, že film o jejích bratrech s největší pravděpodobností vznikne. Režiséra Tomáše Mašína prý zná. Přesto byla zdrženlivá, protože se drží vlastní zkušenosti. Filmařů za ní přišlo už několik, navíc byl sepsán scénář pro televizní zpracování, ale nic z něj nebylo. V České televizi ho jako moc kontroverzní téma zařízli. „Dokud film není, tak si o tom nic nemyslím. Jsem v tomhle dost zdrženlivá. Už se moc neunáhluji,“ podotkla Zdena Mašínová a dodala: „Až vznikne, tak to bude bezvadný.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…