Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

10.05.2015 9:14 | Zprávy

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých příliš nevíme, za pozornost stojí. Třeba i proto, jakým způsobem v ní jako jedné z postsovětských republik probíhají volby a s jakou účastí občanů. ParlamentníListy.cz na toto téma hovořily s člověkem, který se jako pozorovatel na konci letošního dubna přímo na místo podíval.

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman při prohlídce dominanty Astany - věže Bajtěrek

Svetozár Plesnik do Kazachstánu vyjel spolu s několika dalšími zahraničními novináři. „Kazachstán a město Astana jsou skutečně pozoruhodné. Město je moderní, obchody plné zboží podobného jako u nás, lidé se však zdají být tak nějak více v pohodě. V době, kdy se konaly prezidentské volby, které jsou v Kazachstánu pouhý jeden den, ale bylo viditelné, že se město částečně – na rozdíl od jiných dnů – vylidnilo. Jak by také ne, když účast u voleb byla více než 90procentní. Jelikož je v Kazachstánu zhruba devět a půl milionu oprávněných voličů, tvořily se před volebními místnostmi fronty,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Plesnik.

Vzhledem k tomu, o kolik procent nižší bývá volební účast v jiných zemích světa, panuje obecně podezření o tom, zda v Kazachstánu opravdu probíhají volby demokratickou formou. Nutno však dodat, že jasný důkaz nikdo dosud předložit nedokázal. A to i přesto, že podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ani tyto volby v Kazachstánu svobodné nebyly.

Prezident, který vládne zemi více než dvě desítky let, vzbuzuje otazníky i obavy

Nursultan Nazarbajev vládne středoasijskému Kazachstánu nepřetržitě už od konce roku 1991. V posledních volbách na konci dubna, které měl možnost vidět právě i Svetozár Plesnik, obdržel 97,7 procenta hlasů voličů. Možná i proto se o hlavě této země hovoří v rámci mezinárodních vztahů spíše jako o autoritářském prezidentovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…