Svetozár Plesnik do Kazachstánu vyjel spolu s několika dalšími zahraničními novináři. „Kazachstán a město Astana jsou skutečně pozoruhodné. Město je moderní, obchody plné zboží podobného jako u nás, lidé se však zdají být tak nějak více v pohodě. V době, kdy se konaly prezidentské volby, které jsou v Kazachstánu pouhý jeden den, ale bylo viditelné, že se město částečně – na rozdíl od jiných dnů – vylidnilo. Jak by také ne, když účast u voleb byla více než 90procentní. Jelikož je v Kazachstánu zhruba devět a půl milionu oprávněných voličů, tvořily se před volebními místnostmi fronty,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Plesnik.
Vzhledem k tomu, o kolik procent nižší bývá volební účast v jiných zemích světa, panuje obecně podezření o tom, zda v Kazachstánu opravdu probíhají volby demokratickou formou. Nutno však dodat, že jasný důkaz nikdo dosud předložit nedokázal. A to i přesto, že podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ani tyto volby v Kazachstánu svobodné nebyly.
Prezident, který vládne zemi více než dvě desítky let, vzbuzuje otazníky i obavy
Nursultan Nazarbajev vládne středoasijskému Kazachstánu nepřetržitě už od konce roku 1991. V posledních volbách na konci dubna, které měl možnost vidět právě i Svetozár Plesnik, obdržel 97,7 procenta hlasů voličů. Možná i proto se o hlavě této země hovoří v rámci mezinárodních vztahů spíše jako o autoritářském prezidentovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová