Sněmovna se po sedmihodinovém jednání dostala i přes avizované obstrukce ČSSD i blokování Věcí veřejných až k hlasování o návrh zákona o vyrovnání s církvemi. A hlasovat musela hned třikrát, protože nejprve poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská a poté Petr Skokan (VV) vznesli námitku kvůli chybě na hlasovacím zařízení.
Návrhy opozice neprošly
Návrh na zamítnutí neprošel, stejně jako neprošly návrhy na vrácení do druhého čtení. Pak už sněmovna hlasovala o jednotlivých návrzích. Procházely pouze návrhy, které vnesla koalice, nebo technické změny.
Neprošel ani návrh Jiřího Petrů, který chtěl explicitně v zákoně uvést, že jde o vlastnictví k půde, vlastněné „k 25. únoru 1948“.
Před hlasováním ještě vystoupila předsedkyně klubu Věcí Veřejných Kateřina Klasnová. Informovala sněmovnu, že Věci veřejné podaly řadu pozměňovacích návrhů, mezi nimiž je požadavek, aby bylo jasně stanovené, kdo je oprávněnou osobou - nemohou to být právnické osoby. Měly by být taxativně jmenované církve, které by měly na náhradu právo. Koalice i tento návrh zamítla.
Neprošel ani návrh VV, aby byla za neoprávněný nárok stanovena pokuta ve výši tržní ceny neoprávněně nárokovaného majetku.
- TÉMA: Miliardy pro církve
Klasnová: Dvě miliardy ročně pro církve. Jak by pomohly seniorům a dalším
Předání majetku například Matici, založené Josefem II. by bylo podle Klasnové prolomením hranice února 1948. Předsedkyně klubu VV také upozornila na nesrovnalosti, které se objevují už dnes a varovala před schválením této normy v původní podobě. Uvedla také, že VV podaly návrh proti osvobození od daní z prodaného majetku.
Klasnová ve svém projevu připomněla, že dvě miliardy ročně, o nich říká ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že jsou marginální částkou, by pomohly seniorům, lékařům, policistům i hasičům a řadě jiných profesí, jejichž požadavky a potřeby by byly naplněny právě pomocí dvou miliard.
Její slova zopakoval předseda Věcí veřejných Radek John. Zdůraznil, že pozměňovací návrhy, které Věci veřejné předkládají, mohou zmírnit ten zákon, který jinak podle něj může vyvolat velkou bouři.
Jeroným Tejc připomněl, že v pátek 13. byli hugenoti povražděni katolíky, což označil za příznačné.
Kuriozní přebrebt měla ministryně kultury Alena Hanáková, která uvedla, že „křivdy způsobené církvemi“, což vzápětí za smíchu sněmovny opravila.
Poslanci vyřadili ze schůze zbývající body. Přerušená 42. schůze sněmovny bude pokračovat 18. července od 10 hodin.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká