Cena amalgámové plomby by se mohla vyšplhat až na 500 korun, to je ale podle některých neúnosné. ParlamentnímListům.cz přišel do redakce dopis rozzlobeného občana Ladislava Veseckého, který chvíli před tím odeslal i ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi. „S našimi penězi, které plynou do státního rozpočtu, neumíte hospodařit!!! Jen ožebračujete ty nejslabší, to je důchodce a invalidy, kteří nemají nikde zastání,“ píše v dopise. Právě zástupci osob se zdravotním postižením a seniorů se zavedením platby za amalgámové plomby také nesouhlasí.
Pokud by se i za tyto plomby platilo, neexistovala by zdravotní pojišťovnou proplácená varianta. Otázkou je, zda je amalgámová plomba základní, či již nadstandardní péčí.
„Národní rada osob se zdravotním postižením s tímto návrhem vůbec nesouhlasí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda rady Václav Krása. Podle něj existuje velká skupina lidí, která je závislá na invalidním důchodu v hodnotě deset tisíc korun. „Ti lidé jsou rádi, že zaplatí nájem, potraviny a základní prostředky,“ vysvětluje Krása.
Navíc příliš nesouhlasí s argumenty ministerstva zdravotnictví, proč poplatek za amalgámovou plombu zavést. Zaprvé by to měla být podpora prevence problémů se zuby. „Vždyť je to směšný. Je to lepení děr v rozpočtu,“ odmítá tato tvrzení Krása a jde dál.
Ještě více mu totiž vadí argumentování tím, že peníze z platby za plomby by šly na náročnější úkony. „To je u každého zdražení, říká se, že to jde na onkologickou léčbu. Je to lež pana ministra,“ říká ostře Krása. Kdyby prý všechny peníze, o kterých se tvrdí, že půjdou na onkologickou léčbu, se tak skutečně použily, byla by léčba už zaplacená.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavlína Nouzová