Klaus ukázal Bobošíkové záda. Tady jsou zřejmé důvody

29.08.2013 4:30 | Zprávy

Rozhodl se dobře, reagují odborníci na rozhodnutí exprezidenta Václava Klause nekandidovat v nadcházejících sněmovních volbách. Stejně jako Václav Klaus totiž většinou dospěli k závěru, že by v nich neuspěl natolik, aby to uspokojilo jeho politické ambice. I kdyby se do sněmovny dostal, měl by jen minimální politický vliv.

Klaus ukázal Bobošíkové záda. Tady jsou zřejmé důvody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus a Jana Bobošíková, ilustrační koláž

„Je to taktické a uvážlivé rozhodnutí, protože by nezazářil, jeho návrat do politiky nebyl celospolečenský krok, šlo by o menšinovou aktivitu,“ je přesvědčen sociolog Jan Hartl. A dodal, že to Václavu Klausovi možná dává větší prostor pro to, aby z nepolitické pozice komentoval a nepřímo ovlivňoval politické dění.

I kdyby se Klausova strana dostala do Parlamentu, měla by malý vliv

Sociolog Daniel Kunštát přiznal, že mu k bývalému prezidentovi Václavu Klausovi nesedělo, že by si osedlal malou bezvýznamnou stranu a zkusil s ní něco udělat. „Je vidět, že strategické uvažování pořád má, spočítal si, že pravice prohraje. Už dřív se mluvilo o tom, že by pro něj vstup do politiky v této chvíli nebyl úplně výhodný, že by si spíš měl počkat na to, až pravice prohraje, a teprve potom sestoupit shůry jako zachránce pravice, hlavně ODS,“ řekl ParlamentnímListům.cz. To neznamená, že by snaha exprezidenta byla v těchto volbách předem odsouzena k nezdaru. Václav Klaus je podle sociologa známá osobnost, je to určitá značka, kterou by část lidí volila, ale i kdyby se jím vedená strana dostala do Parlamentu, neměla by téměř žádný vliv.

Cílem exprezidenta je ovlivňovat stranu, kterou zakládal

Kunštát přirovnává Václava Klause k Miloši Zemanovi, kdy pro něj SPOZ je jen prostředkem, aby dokázal ovlivňovat silnou sociální demokracii, jak už se mu prý dnes daří. „Totéž si myslím o Václavu Klausovi. On sice nezvolil variantu, že půjde do politiky přes nějakou svoji stranu, ale myslím, že má dlouhodobý cíl, a tím je nějakým způsobem převzít moc nebo minimálně zvenku ovlivňovat ODS, protože to je strana, která má potenciál, aby se jí voliči zase vrátili,“ konstatoval. Václav Klaus si zřejmě říkal, že než být teď lídrem nějaké volební koalice, která by měla pět, šest procent, a možná by se do Parlamentu ani nedostala, je lepší si počkat na příhodnější okamžik, až bude ODS na kolenou a bude zoufale hledat někoho, kdo by ji vyzvedl do politických výšin. „Zdá se, že na to sází,“ míní sociolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…