Nepřijatelná veřejná reakce a popřený střet civilizací. Zkušený novinář je ohromen slovy, která padla v ČT

17.01.2015 12:01 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Po pár dnech od tragických událostí v Paříži se do sdělovacích prostředků zvolna vrací politická korektnost a snaha hledat nejrůznější omluvné charakteristiky, což ve svém pravidelném ohlédnutí na několika případech dokládá Petr Žantovský. Všímá si toho, jak si média nevědí rady s protestním hnutím v Německu a žasne nad tím, kolik prostoru dostávají duchaprázdné výroky člověka jen proto, že jde o odpůrce prezidenta Miloše Zemana.

Nepřijatelná veřejná reakce a popřený střet civilizací. Zkušený novinář je ohromen slovy, která padla v ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odpůrci hnutí PEGIDA

Sdělovací prostředky v Evropě i u nás žily v uplynulých dnech událostmi, které odstartoval teroristický útok v pařížském sídle časopisu Charlie Hebdo. „Je zajímavé, jak se mění ten prvotně vylekaný mediální pohled a to spontánní odmítnutí toho, co se stalo. Ne, že by teď někdo jásal, že se dějí teroristické akty přikryté nějakou vírou nebo ideologií, to bych určitě neřekl, ale jak se zpátky do médií vrací ta politická korektnost a falešná snaha hledat nějaké další omluvné charakteristiky, rozlišovat, jak na to upozornil Petr Hájek z Protiproudu, mylně hodné a zlé islamisty,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

I když to považuje až za brutální označení, tak je přesvědčen, že mu mediální reakce na ty tragické události dávají za pravdu. „Začnu středečním Horizontem ČT24, kde byl hostem pan Oldřich Bureš z Metropolitní univerzity. A říkal, že má dojem, že se tady v mediálním a veřejném diskurzu ´uměle vytváří dojem střetu civilizací´. Střet civilizací je, jak víme, kniha profesora Samuela Huntingtona, který popisuje právě toto. To znamená čelní náraz kultur, a to té euroatlantické, křesťansko-helénsko- židovské a proti tomu té islámské z východu nebo jihovýchodu,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Nejde o žádný střet civilizací, ale nepřijatelnou veřejnou reakci

Autor to sice popisoval už před téměř dvaceti lety, ale na jeho slova evidentně dochází. „A pan Bureš z Metropolitní univerzity se tomu nejenže brání, ale dokonce kritizoval, že se tady uměle vytváří tento dojem. To je naprosté nepochopení věci a návrat o nějakých pět, sedm let zpátky k takové bezbřehé postmoderní multikulturalitě, o níž už i v médiích občas slyšíme, že je to fenomén, který je v podstatě mrtvý a který se ukázal už od počátku chybný. Dokonce to zaznělo jednou i v České televizi, a to od politologa Masarykovy univerzity Josefa Krause, že ta multikulturalita neproběhla tak, jak si to inženýři sociálních dějů představovali či kreslili,“ podotýká mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…