1. duben, den, kdy si lidé vzájemně tropí aprílové žertíky, je znám také jako Den bláznů. A slovenský europoslanec Erik Kaliňák tvrdí, že Evropský parlament prožívá takový den bláznů každý den. Nikoli jen 1. dubna.
Líbí se vám, jak Elon Musk vystupuje k politickým tématům?Anketa
Poté přešel k úterý. V úterý se prý europoslanci zabývali konkurenceschopností EU a kolapsem těžkého průmyslu v Evropě. „Náš těžký průmysl kolabuje pod tlakem vysokých cen energií,“ poznamenal slovenský europoslanec.
„Takhle to dál nejde. Musíme konat. Proto po obědě vyzýváme všechny členské státy, aby se definitivně odstřihly od ruské ropy, plynu, dříví, uhlí nebo jádra. Na konci dne nás každá fabrika, která skončí, posouvá zase o krok blíž k našim klimatickým cílům,“ poznamenal Kaliňák.
A už je tu třeba. Jak známo, středa, něčeho je vždy třeba. Jenže čeho?
„Středa, soběstačnost třeba. Do oběda vyčítáme Evropské komisi, jak je možné, že jsme v otázce kobaltu, paladia, rhodia, niklu a dalších vzácných kovů stále závislí na zemích jako Čína, Rusko, Kongo nebo Indonésie. Vždyť to jsou diktátorské režimy, proti kterým je třeba každý měsíc přijímat kritické rezoluce. Nikoli s nimi budovat oboustranně výhodné ekonomické vztahy,“ poznamenal Kaliňák.
V rámci aprílového žertování doplnil, že EU by měla mít vlastní zdroje těchto surovin „Ale jejich těžba a zpracování na území EU nepřichází v úvahu,“ doplnil. Vždyť by to přece poškodilo naše životní prostředí. Proto chce EU všechny vzácné kovy získávat recyklací.
A už je tu čtvrtek. Kaliňák divákům prozradil, že to je den, kdy se v daném týdnu řešilo zdraví. Zdraví lidí i celé planety.
„Evropští farmáři musejí povinně snižovat množství užívaných pesticidů, hnojiv nebo antibiotik. Chovatelé dobytka musejí pro změnu snižovat emise dusíku a metanu, výrobci aut produkci oxidu uhličitého a producenti energie se musí rozloučit se škodlivými fosilními palivy. Ano. Tato transformace je extrémně drahá a bolestivá, ale nevyhnutelná. Proto hned po obědě podepisujeme obchodní dohody s Jižní Amerikou a Ukrajinou, které Evropě zabezpečí statisíce tun levného masa a obilí. Ty nejenže nesplňují přísné zdravotní standardy, ale mají prokazatelně horší dopad na životní prostředí v celosvětovém měřítku,“ pokračoval v nekompromisní kritice EU slovenský europoslanec.
V podstatně vážnějším duchu připomínal všem voličům, že kupříkladu z Číny dnes dovážíme leccos a faktem je, že tamní výrobní procesy mnohdy nesplňují ani základní enviromentální regulace a většina energie, kterou Číňané využívají, stále pochází z uhelných elektráren.
A ještě stále před sebou měl pátek, sobotu a neděli.
V pátek se podle Kaliňáka EU rozhodla bránit demokracii.
„Zvenčí nás ohrožují autoritářské režimy. Zevnitř musíme demokracii chránit před vlastními občany, kteří pod vlivem dezinformací stále častěji volí nesprávně. Lidé nechápou, že cenzura je v jejich zájmu. V otázce bezpečnosti totiž musíme být nekompromisní. Tedy, pokud nejde o nelegální imigranty, kteří spáchali teroristický útok nožem, střelnou zbraní nebo autem. Co na tom, že jim byl azyl dávno zamítnut a měli být vyhoštěni. Za žádných okolnosti nesmíme porušit jejich základní lidská práva,“ poznamenal slovenský politik.
V sobotu a v neděli pak podle Kaliňáka přichází na řadu kolečko televizních debat, kde nějakou nálepku dostane každý, kdo s EU nesouhlasí. A od pondělí se jede nanovo.
Tak vidí práci v Evropském parlamentu Erik Kaliňák.
Erik Kaliňák je slovenský politik, místopředseda momentálně nejsilnější vládní strany SMER – sociální demokracie, bývalý poslanec Národní rady Slovenské republiky a od roku 2024 poslanec Evropského parlamentu. Je synovcem spoluzakladatele SMERu-SD Roberta Kaliňáka.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák