Profesor Keller o výbuchu Drábkovy reformy a lidech, co jsou jako ovce

25.04.2013 4:40 | Zprávy

Profesor sociologie Jan Keller vysvětlil ParlamentnímListům.cz to, proč je chudoba v rodinách dědičná a zda existuje pro děti v těchto rodinách naděje na zlepšení daného stavu. Trochu se zasmál nad konspiračními teoriemi, které se šíří po celém světě, a hovoří o možném nastolení Nového světového řádu, za kterým stojí hrstka tajemných "mocných".

Profesor Keller o výbuchu Drábkovy reformy a lidech, co jsou jako ovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Již delší čas se hovoří o tom, že chudoba, která postihuje některé rodiny u nás, bude dědičná, jelikož děti z těchto rodin nebudou mít rovné šance, aby se dostaly někam výš. Sociolog Jan Keller tyto neveselé prognózy budoucnosti potvrzuje.

„Skutečnost, že chudoba je ve statisticky významné míře dědičná, je přece dávno prokázaný fakt. Liší se jen způsoby vysvětlení, proč tomu tak je. Bylo by naivní myslet si, že po případném odbourání sociálního státu se postarají o sociálně slabší jejich rodiny. V rámci rodin a příbuzenství si lidé nepomáhají podle toho, kolik mají problémů, ale podle toho, kolik má která rodina zdrojů. To znamená, že bohatší rodiny si pomáhají i v případech, že jejich problémy jsou drobné, chudší rodiny si nemají jak pomoci ani s problémy závažnými. Politika, která sází na přenesení ochrany z veřejných pojistných systémů na samotné rodiny, ztroskotává mimo jiné právě proto, že chudoba je dědičná,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Keller.

Jak dodal, děti z chudých rodin to proto budou mít těžké v každém případě.

„Větší šance na trhu práce mají totiž stále lidé s vyšším vzděláním. Děti ze znevýhodněných rodin se buďto k vyššímu vzdělání nedostanou, anebo se budou muset na studium zadlužit. Poslední data ze Spojených států ukazují, že výnosy ze vzdělání postupně klesají.  Pro potomky bohatých rodin to není žádná tragédie. Těm právě rodina vydatně pomůže. Ale děti z chudých rodin riskují, že se zadluží, aniž by se jim půjčky vrátily,“ konstatoval dál sociolog.

Bohatí spiklenci nás očipují  a udělají z nás ovce? Proč by to dělali?

Možná i pod vlivem nepříznivého vývoje událostí, ekonomiky, rostoucí chudoby spojené s nezaměstnaností se stále častěji lidé začínají přiklánět k různým konspiračním teoriím a zprávám o spiknutí mocných proti nim. Je tento příklon lidí ke spekulacím několika druhů výsledkem toho, že opravdu nevědí kudy kam a hledají něco zcela nového? Padala by na úrodnou půdu tato témata, kdyby se svět nepotácel v ekonomické krizi a úvahách o hledání zcela nového systému, který by nahradil kapitalismus?  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…