Už jen polovinu funkčního období má ministr zdravotnictví Leoš Heger na to, aby dosáhl snížení počtu nemocničních lůžek, tedy jednoho ze záměrů, s nímž do čela resortu usedal. K jeho splnění má napomoci memorandum o restrukturalizaci lůžkového fondu, které ministerstvo zdravotnictví podepsalo se všemi zdravotními pojišťovnami. Jeho uplatnění v praxi spočívá v tom, že pojišťovny uzavírají smlouvy na rok 2013 pouze s těmi nemocnicemi, s nimiž se dohodnou na snížení počtu lůžek.
Zastánci snižování počtu lůžek argumentují pokrokem v medicíně, díky němuž už není pro pacienty po operacích nutné trávit v nemocnicích dlouhé dny a často jsou po zákroku propouštěni týž den domů. Nemocniční síť a z ní plynoucí počet lůžek jako by nové metody léčení a nová poznání nijak neodrážela, protože prý máme tolik nemocnic, jako tu bylo v dobách Marie Terezie.
Měnit nemocnice a rušit lůžka je složitá práce
Uznávaný kardiochirurg z pražského kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk o tom mluví tak, že není možno žít v době, kdy člověk létá pravidelně do kosmu, a nemocniční síť odpovídá době, kdy se jezdilo koňským povozem. Zároveň si ale uvědomuje, že postup ministerstva zdravotnictví při chystaných změnách se nebude setkávat jen s příznivým ohlasem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník