ParlamentníListy.cz text, který Spencerová formulovala během pozdních nedělních hodin a aktualizovala v pondělí ráno, přinášejí výjimečně v nekrácené podobě nad rámec tradičního čtvrtečního shrnutí zahraničních událostí, které renomovaná novinářka na jejich stránkách přináší a na které, vzhledem k okolnostem, není možné čekat. O čtvrteční shrnutí však čtenáři nepřijdou ani tento týden.
Čtyři dny od tragédie malajsijského letadla se všechny zúčastněné strany namísto vyšetřování či rovnou předkládání důkazů, které v časech supervýkonných satelitů jistě mají, nejspíš soustředí na zákulisní geopolitické handly („My to nezveřejníme, a vy za to…“) a hlavně Washington a Kyjev mezitím médiím předhazují neustále nové titulky obviňující Rusko.
Reakce českých aktivistů: Podívejte se na reportáž ParlamentníchListů.cz z protestu před ruskou ambasádou v Praze
Reakce českého komentariátu: Jsme líné, vypasené a bezbranné ovce, Putinova kořist. Bojujeme o život. Buď my, nebo ti vrazi
Německo, Francie, Nizozemsko, Spojené státy, Rusko a nejspíš i další země se během víkendu dokázaly shodnout na nutnosti „nezávislého“ a „rychlého“ vyšetření tragédie, nicméně podle Washingtonu je vše už jasné. Velvyslanectví USA v Kyjevě zveřejnilo svůj „posudek“, podle něhož byl letoun Malajsijských aerolinií „sestřelen raketou země-vzduch SA-11 ze separatisty ovládaného území na východě Ukrajiny“. A ministr zahraničí USA John Kerry k tomu dodal, že „má enormní množství informací, na které ukazují prstem. Je dost jasné, že to byl (raketový) systém z Ruska předaný separatistům. Víme s jistotou, že Ukrajinci v dané době neměli takový systém nikde poblíž.“
Podle Kerryho USA „minulý měsíc pozorovaly významný příval zbraní z Ruska do východní části Ukrajiny, které byly předávány separatistům“. Kerry zároveň vyzval Moskvu, aby na sebe vzala zodpovědnost za činy rebelů, byť místopředseda kyjevské Rady národní bezpečnosti Stepan Havriš ještě v pátek tvrdil, že „Kreml už nemá válku na Ukrajině pod kontrolou, konflikt se rozvíjí podle vlastního scénáře“. Jen drobný rozpor v obecném chaosu.
Vše k tématu sestřelené letadlo nad Ukrajinou
V otázce viny za Washingtonem zřejmě stojí většina zemí EU, přičemž například nizozemský premiér nebo německý ministr zahraničí shodně mluví o „poslední šanci“, kdy může Rusko ukázat, že seriózně hledá řešení ukrajinské krize i vysvětlení havárie letadla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nep