Lidé třeba po těžkém úrazu musejí čekat na peníze šest až osm měsíců. A někteří se nedočkají. „Máme případy, že mezitím zemřou,“ konstatuje.
Lidé tak dlouho čekají při vyřizování žádostí o průkazky ZTP, o příspěvek na péči, na mobilitu i další dávky. „To jsou lhůty naprosto nepřiměřené, svědčí o tom, že stát prakticky nefunguje. Přitom správní řád stanoví, že nejdelší lhůta pro správní řízení je tři měsíce,“ dodává. Podle Krásy máme sice zákony, ale stát je nedodržuje, ale když pravidla poruší občané, sankce je nemine. „Vidím to jako velkou diskriminaci občanů ze strany státu, protože stát vyžaduje plnění zákonů, ale sám tak nečiní,“ upozorňuje.
Posudkové služby odebírají plné invalidní důchody
Stát šetří na těch nejbezmocnějších, jak dokazují někdy až otřesné případy lidí, kteří přijdou o plný invalidní důchod. Krása kritizuje nový způsob posuzování nároku na invalidní důchod a příspěvek na péči. „Posudková služba nedodržuje zákon, nepřihlíží k funkční schopnosti, ale rozhoduje podle diagnózy, potom dochází k restrikci. Přibylo rozhodnutí o odebrání invalidních důchodů nebo o snížení stupně příspěvku na péči,“ kritizuje předseda Národní rady. Jako příklad uvádí ženu, která byla kvůli řadě nemocí – velmi těžkému diabetu, ledvinovým chorobám a problémům s páteří – v plném invalidním důchodu. Pak přišla o nohu pod kolenem a znovu se posuzoval její zdravotní stav. „Byl jí odebrán invalidní důchod 3. stupně a přiznán jen 2. stupeň, což je polovina, s odůvodněním, že na podkolenní amputaci je přiznán jen poloviční důchod. Jako hlavní diagnózu brali amputaci, vůbec nevzali v úvahu její původní nemoci. To je na pár kulek. Takový postup je pro nás naprosto nepřijatelný,“ rozčiluje se oprávněně představitel zdravotně postižených.
Kdo má méně, nedostane nic

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová