Zkušený novinář nevěří tomu, co vidí v ČT: A toto si divák platí ze svého!

04.01.2014 19:45 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Své ohlédnutí za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích začíná Petr Žantovský kritikou České televize za univerzální mluvící hlavy a stanovení agendy. Pokračuje kauzou Davida Ratha, kde se v mediálním oparu ztrácí to, proč k ní vlastně došlo. Závěrem se pozastavuje nad tím, jak malou mediální odezvu vyvolaly novoroční výroky Václava Klause, přičemž šlo o to nejpodstatnější, co v poslední době zaznělo.

Zkušený novinář nevěří tomu, co vidí v ČT: A toto si divák platí ze svého!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize

V uplynulém týdnu sledoval mediální odborník Petr Žantovský na výkonech českých novinářů naprosto flagrantně patrné dva z největších problémů naší žurnalistiky. „Jednak zcela pochybné stanovení agendy, výběr témat, předkládaných publiku. V den, kdy v Iráku přišli o život dva slovenští vojáci, přinesla Česká televize tuto zprávu v rozsahu jedné rozvité věty. Vedle toho ovšem dobrých pět minut věnovala silvestrovským nákupům a zábavní pyrotechnice,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Připadá mu, jako by se příslušní editoři řídili dávným pravidlem Vladimíra Železného, který vždycky říkal, že pro typického televizního diváka, jeho pomyslnou „bábu Dymákovou“, není zpráva ze zahraničí žádnou zprávou, že ji tato problematika vůbec nezajímá. „Možná, že to platilo pro ´novácké´ divačky před deseti lety, ač i o tom lze pochybovat, ale zcela jistě to neplatí pro dnešního diváka veřejnoprávního zpravodajství,“ tvrdí mediální odborník.

Veřejnoprávní televize má mít na paměti, že si ji divák platí

Je přesvědčen o tom, že by se v žádném případě takovou podivnou představou toto zpravodajství a jeho tematická skladba neměly řídit. „Nad každou odvysílanou minutou v České televizi by se měla vznášet hlavní a ústřední motivace: Toto si divák platí ze svého. Je to opravdu to zboží, které se mu má za jeho peníze dostat? Obávám se, že takovou otázku si mnoho lidí odpovědných za příslušné mediální obsahy neklade,“ konstatuje Petr Žantovský.

Tím druhým problémem, typickým pro náš televizní žurnalismus, je jev, který nazývá „univerzální mluvící hlavy“ a který souvisí se zakořeněnou představou, že každý novinář rozumí všemu na světě. „Tentýž žurnalista by měl uskutečnit stejně fundovaně rozhovor o jaderné energetice, moderní opeře, problémech sociální péče nebo výzkumu v mikrobiologii. Na první pohled je zřejmé, že takto renesančně vybavené lidi v médiích nemáme, ani mít nemůžeme. Být informován důkladně aspoň o jednom z těch oborů vydá na léta studia, nechcete-li sklouznout k diletantismu a sebeztrapnění. Což je přesně to, čeho jsme denně svědky v českých médiích,“ upozorňuje Petr Žantovský.

O zranění Schumachera zněly zobecňující fráze s nulovým obsahem

Podle něj univerzální mluvící hlavy zabíjejí vysílací čas rozhovory s odborníky na témata, o nichž sami nemají ani nejmenší ponětí. „Velmi pěkně to bylo vidět na televizním uchopení úrazu závodníka Schumachera. Česká televize z tématu ´vydolovala´ víc než pětiminutové mluvení s neurochirurgem a psychologem, z nichž ani jeden neměl informace o případu a okolnostech Schumacherova stavu, a navíc ani z etických důvodů se k věci nemohli vyjádřit,“ podotýká mediální odborník.

„Ani to ovšem nebránilo moderátorovi pondělních Událostí, komentářů Lukáši Dolanskému, aby z obou hostů nepáčil jakési zobecňující fráze, jejichž faktický obsah byl nulový a hodnota pro diváka rovněž. Bylo by zajímavé vědět, kdo a proč o zařazení takového příspěvku rozhodl. Jestli byl veden přesvědčením, že to je právě ono zboží, které si divák České televize kupuje, pak je to na pováženou,“ míní Petr Žantovský.

Důvody Rathova zadržení mizí v mediálním oparu vítězství u ÚS

Druhým dnešním tématem je verdikt Ústavního soudu ve věci vazby exhejtmana Davida Ratha. „Stalo se přesně to, co se dalo čekat. Přehnaná vazební šikana, na kterou rozumnější komentátoři průběžně upozorňovali a která byla jednoznačně výsledkem politické strkanice v sociální demokracii v minulém roce, dospěla k vyústění pramálo překvapivému. David Rath se domohl verdiktu Ústavního soudu, který znamená, že Rathova vazba byla co do délky trvání neopodstatněná,“ připomíná pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…