Z iniciativy poslankyně Anny Putnové vznikla novela školského zákona, která výrazně usnadňuje provoz českých škol v zahraničí. „Novela jim garantuje alespoň minimální finanční pomoc, metodickou podporu a také jejich zařazení do systému vzdělávacích zařízení,“ vysvětluje Anna Putnová.
reklama
„Posilovat dobré jméno, pozici a export České republiky ve světě je možné mnoha způsoby. Většinou se hovoří pouze o rychlých a relativně snadných řešeních, jako je celková propagace ČR ve světě prostřednictvím české vědy, sportu či rozšíření ekonomické diplomacie,“ říká předsedkyně školského výboru Anna Putnová a dodává: „TOP 09 nabízí podporu prostřednictvím vzdělávání. Děti ze smíšených manželství či děti rodičů dlouhodobě žijících v zahraničí navštěvují víkendovou pravidelnou výuku, kterou poskytují České školy bez hranic. Působí v devíti evropských metropolích a úzce spolupracují s osmadvaceti podobnými českými školami po celém světě. Děti se zde učí česky nejenom mluvit, ale také číst a psát, navíc poznávají české reálie. Záštitu a podporu čerpají České školy bez hranic z Ministerstva školství a Ministerstva zahraničních věcí, současné znění školského zákona ale jejich postavení neupravuje.“
„Máme zájem na tom, aby se český jazyk, kultura a vztah k České republice pěstoval a posiloval od dětství. Tyto děti jsou de facto malí vyslanci, kteří šíří ve svých školách a ve svém prostředí informace o České republice,“ řekl Karel Schwarzenberg, jeden z předkladatelů novely.
České školy bez hranic vychovávají stovky dětí, často ve velmi skromných a nevyhovujících podmínkách. „Zaslouží si nejenom náš obdiv, ale také legislativní a finanční podporu“, řekla Anna Putnová. „Tyto děti jsou bilingvní a mají silné pouto k České republice. Ony mají všechny předpoklady, aby mohly v budoucnosti spolupracovat s institucemi z České republiky či etablovat české produkty na zahraničních trzích.“ Novela našla širokou podporu jak u koaličních stran, tak i u ČSSD. Díky ní budou mít tyto „školy“ zajištěné pomůcky, předvídatelnou a jednoznačně definovanou finanční podporu, díky které mohou rozvíjet svoje plány. Lze předpokládat, že díky tomuto zákonnému zakotvení a jednoznačnému režimu se bude tato forma vzdělávání a podpory češtiny ve světě rozšiřovat ještě více.
Alžběta Plívová, mluvčí TOP 09
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.