Bohumín: Za evropské peníze postavíme kreativní ateliér i smyslovou zahradu, plánují školy

20.05.2017 19:15 | Zprávy

Kreativní ateliér, smyslová zahrada, muzikoterapie nebo třeba mobilní počítačová učebna. I takové novinky plánují mateřské a základní školy na Bohumínsku. Peníze chtějí získat z evropských fondů. Společně se proto zapojily do projektu Lepší KLIMA pro Bohumínsko a zpracovaly Strategický rámec vzdělávání. Tento dokument je nezbytný k tomu, aby mohly o evropské peníze žádat.

Bohumín: Za evropské peníze postavíme kreativní ateliér i smyslovou zahradu, plánují školy
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

Projekt, který má dětem zajistit kvalitnější vzdělávání, lepší prostředí, modernější pomůcky i více možností vyžití, má za sebou první hmatatelný úspěch. Pedagogové, rodiče, lektoři i odborníci společně vytvořili Strategický rámec vzdělávání. „V obsáhlém dokumentu každá škola i další instituce specializující se na vzdělávání a volný čas dětí pojmenovaly, do jakých konkrétních oblastí by chtěly investovat. Mezi nejčastější požadavky patřilo vybavení specializovaných učeben k výuce informatiky, cizích jazyků a polytechnických předmětů. Většina zařízení také plánuje vylepšit tělocvičny nebo venkovní hřiště a zahrady,“ informoval místostarosta Bohumína Lumír Macura. Podle něj školy počítají mimo jiné i s investicemi do integrace žáků s odlišnými potřebami, do zlepšení čtenářské gramotnosti a také do vzdělávání pedagogů.

Ředitelé mateřinek i základek v Bohumíně, Rychvaldu i Dolní Lutyni potvrzují, že k uskutečnění velkých plánů je potřeba především dostatku peněz. Těm se školám na jejich investiční záměry většinou nedostává. "Vize, které by lidé pracující ve školství chtěli proměnit ve skutečnost, tak často končí „jen na papíře“, což je pro ně demotivující. Jsou to nadšenci, kteří připravují projekty nad rámec svých povinností a své povolání berou jako poslání i koníček zároveň. Proto jsme jim podali pomocnou ruku a vytvořili projekt Lepší KLIMA pro Bohumínsko. Díky němu si budou moci sáhnout na evropské dotace,“ vysvětlila manažerka projektu Radana Vozňáková s tím, že projekt je součástí celorepublikového Místního akčního plánu vzdělávání, který organizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Na projektu Lepší KLIMA pro Bohumínsko pracují pod vedením koordinátorů čtyři různé odborné skupiny po deseti a čtrnácti lidech. Jedna se zaměřuje na mateřinky, druhá na základní školy, třetí na volný čas dětí a čtvrtá na inkluzi. Dokončení strategického rámce znamená ukončení první fáze celého projektu, který potrvá až do začátku příštího roku. Dokument je zveřejněn na webu MAS Bohumínsko a facebookové stránce projektu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Město má další školu, která žákům nabízí dietní stravování

20:31 Plzeň: Město má další školu, která žákům nabízí dietní stravování

Bezlepkovou stravu nově od listopadu letošního roku zajišťuje dětem trpícím celiakií školní jídelna …