Ve spolupráci s Českými drahami se podařilo zajistit, že do Brna ve dnech 7. a 8. června přijede „Preventivní vlak“. Tento ojedinělý projekt, situovaný přímo do prostředí železnice, apeluje na žáky základních a středních škol, aby se vyhýbali jakémukoliv hazardnímu chování a riskování v okolí železnice, které může končit tragicky.
Dle statistických údajů České drážní inspekce zemřelo v České republice v loňském roce na železnici celkem 242 osob, přičemž 193 úmrtí má na svědomí přecházení kolejí v místech, kde je to ze zákona zakázáno.
„Cílem akce Preventivní vlak je především osvěta. Ta by měla děti a mladé lidi důsledně varovat před rizikovým chováním na železnicích. Od projektu očekávám, že si žáci a studenti brněnských škol v reálném prostředí železnice uvědomí rozdíl mezi virtuálními počítačovými hrami, kde disponují více životy, a skutečným světem, kde mají jen jeden život, ke kterému je potřeba přistupovat uvážlivě a s respektem,“ uvedl první náměstek primátora Petr Hladík.
Prvním vagónem Preventivního vlaku je speciální kinovůz, v němž bude promítán film „To nedáš“. Snímek vychází z mimořádných událostí, které se na železnici skutečně odehrály. Působivým a emotivním způsobem tak mladé lidi seznamuje s fatálními důsledky rizikového chování. Ve druhém, konferenčním voze budou žáci diskutovat s odborníky a vyšetřovateli, kteří se nehodami na železnicích přímo zabývají.
V souvislosti s rušným provozem ve městě Brně je věnována v rámci kampaně pozornost i problematice bezpečnosti na silnicích. Akce „První pomoc v dopravním prostředí nejen pro děti“ seznámí v sobotu 27. května na Dopravním hřišti Riviéra zájemce nejen se zásadami poskytování první pomoci, ale dospělí tu budou mít možnost otestovat simulátor nárazu a otočný trenažér, který ukazuje, co se děje s posádkou vozidla v průběhu nehody, při níž se auto přetočí na střechu.
První pomoc pro veřejnost
Zajímavá akce z oblasti poskytování první pomoci a historie medicíny s názvem „Dětský den v Technickém muzeu v Brně na téma Aby první pomoc nebyla poslední“ je připravena na 10. června. Jejím prostřednictvím návštěvníci nahlédnou do vojenských miniležení v různých dobách a podívají se, jaká byla péče o raněné. K vidění tu bude rovněž ukázka zásahu hasičů při dopravní nehodě, vojenská sanitka či již historický automobil Praga V3S se zdravotnickou úpravou.
Použít automatizovaný externí defibrilátor, tzv. AED, zvládne i laický zachránce. Jedná se o přístroj, jehož včasné použití výrazně zvyšuje šanci na přežití při zástavě krevního oběhu. Pokud je zásah proveden okamžitě po příhodě, naděje na přežití je až 94 %. Po pěti minutách tato šance klesá na 50 %. Proto jsou defibrilátory umístěny přímo v ulicích Brna, aby je v případě potřeby mohl použít náhodný kolemjdoucí. Nácvik resuscitace s AED si budou moci zájemci vyzkoušet 12. června v Urban Centru na Staré radnici na akci „První pomoc pro veřejnost“.
Se stále vzrůstající oblibou skákání na trampolínách se zvyšuje i počet dětí, které se při této aktivitě zraní. Příčinou bývá nedodržování bezpečnostních zásad. V rámci Brněnských dnů bez úrazů se proto letos budeme věnovat i tomuto tématu na akci s názvem „Bezpečně na trampolíně“, která se uskuteční v neděli 28. května v prostoru před trampolínovým parkem na Heršpické ulici. Kromě nácviku správné a bezpečné techniky skákání zde budou k vidění i ukázky akrobatických výstupů.
Program Brněnských dnů bez úrazů je připraven ve spolupráci s řadou odborných partnerů, jako například Městská policie Brno, Policie ČR Vodní záchranná služba Brno-město a s dalšími institucemi. Je k dispozici ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV