„Na snímkování povrchu spolupracuje město s vědeckými organizacemi od roku 2015, kdy jsme obdrželi první data. Další teplotní mapa vznikla v roce 2019. V letošním roce se během jednoho dne, konkrétně 31. července, uskutečnilo podrobné letecké snímkování za použití nejmodernějších technologií. Díky tomu máme k dispozici aktuální data o teplotě povrchu, jeho emisivitě, tedy schopnosti povrchu vyzařovat teplo, a také jasové teplotě. Snímky nám pomůžou při správě města a ekologickém plánování. Jak lze ze snímků vidět, pozitivní vliv na mikroklima mají bezesporu například zelené střechy nebo zeleň v ulicích,“ podotkl radní pro oblast participace Petr Bořecký.
Teplotní data si může každý prohlédnout v aplikaci, kterou provozuje Oddělení GIS Magistrátu města Brna ve spolupráci s Ústavem výzkumu globální změny Akademie věd ČR. „Díky hyperspektrálnímu skenování najdete v aplikaci tři letní a jednu zimní mapu. Zároveň může každý srovnat termální snímek s ortofoto mapou. V souhrnném článku jsou také představeny významné faktory, které ovlivňují klima ve městě. Věřím, že to zaujme spoustu lidí,“ dodal radní pro oblast informačních technologií Tomáš Aberl.
O tom, jak samotné snímkování probíhalo, o způsobu zpracování dat nebo odkazy na aplikaci najdete v článku na webu ZDE. Snímkování vyšlo město Brno na zhruba 200 tisíc korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV