Pane doktore, jak se díváte na současnou ekonomickou situaci v naší zemi?
Děkuji za Vaši otázku, pane redaktore. Ani já jsem nebyl ušetřen předvánočních nákupů a musím tak smutně konstatovat, že díky inflaci, kterou má na svědomí současná vláda, ceny spotřebních produktů přesáhly koncem roku 2024 několikanásobně ceny těchto produktů z roku 2021. Například máslo dnes stojí 70-75 Kč, a to by si asi před několika málo lety nepomyslel nikdo z nás.
Současná vláda dopustila prohloubení schodku národního rozpočtu za poslední 4 roky o 1 bilion korun, státní dluh ČR stoupá. Obhospodařování státního dluhu stojí naše občany každoročně přes 100 miliard korun. Mandatorní výdaje státních institucí nemáme pod žádnou kontrolou a ročně odkrojí větší část našeho státního rozpočtu. Chybí peníze na investice, sociální výpomoc a důchody. Poslední schválený státní rozpočet na rok 2025 byl přijat nezodpovědně a až téměř protizákonně. Ministr financí Stanjura započítal do příjmové stránky rozpočtu položky, které nejsou legislativně podloženy změnami příslušných zákonů. Bohužel se nad tím nepozastavil ani současný prezident, který by měl být strážcem naší zákonnosti. Z toho vyplývá, že expertní spolupracovníci z okolí pana prezidenta nemají reálné ekonomické představy.
Pokud však bude SPD součástí vládního rozhodování, vynaložíme veškeré úsilí, aby byl do 4 let státní rozpočet ČR vyrovnaný.
Nyní k další otázce. Co říkáte, pane doktore, na navyšování cen nájemného bydlení od nového roku 2025, tj. cen nájemného a cen energií?Pane redaktore, v Pardubickém kraji je nejvíce seniorů v pokročilejším věku z celé Evropy a ceny nájemného u nás v kraji jsou velmi vysoko na pomyslném žebříčku. Vlastně nejvýše hned za Prahou. V souvislosti s nájemným bydlením bych si dovolil zmínit jednu z dalších zajímavostí, a to, že po roce 1989 se narodilo několik generací mladých lidí, kteří nikdy nepřišli do kontaktu s komunistickým režimem a měli tak možnost žít v demokratickém sytému. A těchto mladých lidí ve věku 18-30 let je v ČR přes 600 tisíc. A tito mladí lidé dnes stojí v zoufalé situaci.
Podnájem je nedostupný nejen z důvodu drahých vstupů, ale také z důvodu nedostatku nájemních bytů na realitním trhu. Pořízení vlastního bydlení zase brání půjčky, které jsou neskutečně drahé a pro mladé občany tak nedostupné, ale také předražená výstavba nových bytů. Nebo se snad někomu může zdát částka 120 000 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu „ospravedlnitelná“? A na tomto příkladu můžeme vidět jasný důkaz, jak se český stát vzdal své role, postarat se o své občany, o mladé lidi, kteří nutně potřebují vybudovat své zázemí, aby mohli na svět přivést novou generaci dětí, budoucích plátců svého důchodového zajištění. Rezignace na státní pomoc bydlení pro mladé je tak jasným negativním signálem a zároveň i jistou vizitkou státní politiky a politiky samospráv.
Bývalý režim, který byl již tolikrát kritizován a zpochybňován, zanechal po sobě miliony bytů v panelové zástavbě, které polistopadová politická garnitura zvládá pouze rozprodávat, a to ještě za zlomek jejich skutečné ceny.
Budeme-li moci mluvit do státní politiky a být součástí vládního rozhodování, tak namísto vyhazování peněz neziskovým organizacím s málo pochopitelnými náklady, podpoříme družstevní bydlení.
Jen pro zajímavost uvádím čtenářům, že v našem městě mají dva politikové z vládní strany založenu neziskovou organizaci, na kterou již odčerpali z veřejných rozpočtů přes 20 milionů korun. A tento model čerpání dotací je velice nakažlivý, je totiž vzorem pro další osoby, které každoročně zakládají nové a nové neziskové organizace za jediným účelem, tj. cíleného odčerpávání finančních prostředků z veřejných rozpočtů.
A kde byste, pane doktore, hledali potřebné finanční prostředky Vy?Pane redaktore, máme zřízené nadbytečné Ministerstvo pro evropské záležitosti. Naopak je potřeba zřídit ministerstvo, případně specializovaný úřad, pro kontrolu a optimalizaci čerpání finančních prostředků. Podobné ministerstvo např. vznikne také v USA v nové administrativě Donalda Trumpa a pod vedením Elona Muska. Jednoho z ředitelů NKÚ vláda odvolala, protože byl placen ze státního rozpočtu a žil si nad poměry. To byla veřejně známá aféra a díky digitální stopě jsou informace o ní dohledatelné ve veřejném prostoru.
Z českého státu uniká každoročně přes 300 miliard korun ve formě dividendy zahraničních investorů. S tím jsme srozuměni, zahraniční dohody plně akceptujeme, pokud se jedná o zdaněné peníze. Odhadem dalších cca 250-300 miliard korun odchází z našeho státu pryč, protože tyto nadnárodní společnosti optimalizují své náklady (vnitropodnikové převody, nákupy od spřátelených firem a firem zapojených do koncernů a holdingů, poradenské služby, náklady na public relations atp.). Tyto transakce nikdo nikdy nekontroloval, a tak by je mohl kontrolovat nově zřízený úřad pro kontrolu a optimalizaci finančních nákladů.
Výše jsem Vám již na Váš dotaz uvedl, že další úsporu finančních prostředků lze očekávat také od zrušení neprůhledných a nevýhodných neziskových organizací. Vznikly také takové organizace, které v menší nadsázce řeší i takové nadbytečnosti, jakými jsou např. „výzkum vlivu měsíce na opeření drozdů“. A to za významné podpory peněz z veřejných rozpočtů, které by primárně měly sloužit našim občanům.
Jak se díváte na migraci u nás? Máte nějaké problémy s cizinci?
V osobní rovině nemám s cizinci žádný větší problém, kdy naprostá většina klientů v naší ambulanci jsou sympatičtí lidé. Na druhou stranu dochází díky neustálému kolotoči lidí k přehřívání našeho sociálního a zdravotního systému a občané tohoto státu musí čekat nepřiměřeně dlouho na vyšetření a ošetření. Není to problém jediný, ale zcela určitě je to jeden z hlavních problémů z této oblasti. Běžnou „zvyklostí“ se stal i tzv. zdravotní turismus, který rozhodně není pozitivním jevem pro české daňové poplatníky. Když slyším ve veřejném prostoru názory některých členů vlády, že tyto osoby nám přinášejí miliardy korun zisku, tak mě to uráží a nevím, odkud pochází tyto údaje. Kdo je spočítal? Protože 83 % příjmů našeho státu pochází ze zdanění fyzických a právnických osob (občané ukrajinské i jiné národnosti jsou vesměs zneužíváni a využíváni personálními agenturami pouze k jejich neoprávněnému obohacování se na úkor těchto jedinců).
Je to daňová džungle a explicitní selhání státu, kde se rozvíjí a podporuje novodobé otroctví. V tomto systému fungují novodobí otrokáři a novodobí otroci. Nikdo dosud nespočítal, kolik tito lidé odčerpali prostředků z našeho sociálního, zdravotního a školního systému. Pominu-li další položky, tak také nikdo nespočítal, na kolik nás vyšlo vyprázdnění našich skladových zásob zbraní a nákup nových zbraní.
To už ale zabíháme k dalšímu třaskavému tématu uplynulého roku, a to je zbrojení. Pane doktore, přece nemůžete tvrdit, že nepotřebujeme funkční armádu?
Kdepak, právě naopak. Potřebujeme silnou armádu. K vybudování takové armády však musí vést od začátku jiná koncepce, než-li ta, kterou nám předvádějí tzv. „gaučoví generálové a gaučové generálky“. Tato silná armáda musí být postavena na obranných systémech a nikoli systémech útočných. Tady bych s dovolením odcitoval pana prezidenta Zemana, který již v minulosti nabádal k vytvoření obranného deštníku, tedy digitalizaci armády, zavádění a modernizaci prostředků protivzdušné obrany, výrobu bezpilotních letadel a jejich nasazování do výzbroje armády. Tato koncepce umožní podporu českého strojírenství, kdy je nezbytné při modernizaci a přebudovávání naší armády plně vsadit na kvalitní a sofistikované české strojírenství, nejlépe na platformě restartu českých státních zbrojařských podniků. Ruku v ruce s budováním silné digitalizované armády, je nutná také změna naší zahraniční politiky. Vyvážená diplomacie musí být zaměřená na mírové soužití se všemi státy s cílem ekonomické prosperity našich lidí.
Nevím, zda občané vědí, že cena tanku se dnes pohybuje někde na úrovni stovek milionů euro a jejich životnost na současném poli hybridního boje je někde kolem 15-30 minut. Plně si stojíme za tím, že vyřazení levnějších, ale plně funkčních a pro naše potřeby také plně dostačujících JAS-39 Gripen z výzbroje naší armády byla VELKÁ CHYBA, stejně tak, jako nákup předražených útočných letounů F-35 za stovky miliard euro. Tato americká útočná letadla by měla do výzbroje české armády dorazit během 6 až 10 let. Obdobnou částku, jako pořízení těchto útočných letadel, budeme muset vynaložit také na vybudování potřebné infrastruktury pro tato letadla (pro upřesnění ještě uvádím, že švédským JAS-39 Gripen vyhovuje současná infrastruktura našich vojenských letišť).
Naše noviny jsou plné článků s informacemi, jak ministryně Černochová již uzavřela kontrakty pro potřebu obrany našeho státu za 400 miliard korun. V mých očích je vynakládání těchto horentních sum na zbrojení jen činem zoufalé marnotratnosti a pevně věřím, že přijde doba, kdy někdo ponese zodpovědnost za nelogické, nepromyšlené a zavádějící rozhodnutí.
A dovolím si ještě jednu myšlenku. Letadla F-35 mimo jiné slouží jako nosiče raket s jadernou náloží. Je tedy plně na místě se ptát u tvůrců našeho enormního zadlužení, zda uzavřené kontrakty na dodávky těchto útočných zbraní obsahují také závazky, aby se ČR stala další zemí s jadernými zbraněmi?
Téma války a míru však zasluhuje daleko širší vhled do této problematiky a samostatný článek, který zpracujeme a budeme ho publikovat v některém z dalších vydání Vašeho týdeníku.
Jménem našich čtenářů, Vám pane doktore, děkuji za rozhovor. Přeji Vám i našim čtenářům, aby nás ani v letošním roce 2025 neopouštěl optimismus, abychom neztratili dostatečný nadhled a bystrý úsudek. A s Vámi, pane doktore, se budu zase těšit u některého z dalších rozhovorů.