Brno: Prázdniny uzavře mezinárodní festival židovské kultury Štetl fest

27.08.2024 22:09 | Tisková zpráva

Židovské trauma v umění od Kafky po Barbie. Pod tímto heslem sestavil organizační tým letošní program Štetl festu. Od 29. 8. do 1. 9. si vyberte z přednášek, komentovaných procházek, koncertů, divadelních představení či besed, a navštivte tradiční i nová místa, spojená s židovskou kulturou.

Brno: Prázdniny uzavře mezinárodní festival židovské kultury Štetl fest
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Letošní rozšířený čtyřdenní termín nabídne víc než 110 programových položek. Mimo jiné připomene výročí brněnského skladatele Pavla Haase i vůbec nejslavnějšího žida narozeného v Čechách Franze Kafky a dalšímu brněnskému rodákovi Ernstu Wiesnerovi vzdá hold odhalením busty v zahradě vily Stiassni i novou komentovanou procházkou po architektových realizacích.

Leitmotivem třetího ročníku festivalu bude židovské trauma. „Tento pojem pro mne evokuje příběhy lidí žijících v uzavřené komunitě odděleně od většinové společnosti a příběhy lidí, kteří se z této izolace snaží vystoupit. Na festivalu chceme zachytit, jak toto trauma vyvěrá v různých uměleckých podobách, jak určitým způsobem přímo nutí umělce k tvorbě, k vyrovnání se s tímto údělem,“ komentuje dramaturgii programu ředitelka festivalu Eva Yildizová.

Specifikace tématu „od Kafky k Barbie“ chce s nadsázkou pojmenovat jak sociální, tak žánrový rozptyl festivalového programu. Oběma vzpomenutým postavám jsou v něm věnovány specifické linky: Franze Kafku, patrně nejslavnějšího žida narozeného v Česku, který zemřel před 100 lety, stejně jako panenku Barbie coby představitelku masové popkultury s židovskými kořeny představí přednášky i besedy.

V rámci festivalu budou ke zhlédnutí rozličné výstavy. Fotografie Jindřicha Štreita, Jindřicha Buxbauma, Hany Němečkové a izraelského fotografa Nachi Weisse se sejdou ve Franz Kafka Špitálu v mimořádné expozici Židovská identita ve fotografii. V Arnoldově a Löw-Beerově vile budou instalovány výstavy současných umělců spojených s brněnskou židovskou obcí Petra Bureše a Josefíny Puah Klimentové. A v neposlední řadě v Institutu Paměti národa proběhne výstava dětských kreseb Petra Haimanna, které vznikly v době jeho věznění v Terezíně. Spolu s nimi budou představeny i výsledky výtvarné soutěže, ve které mělo žactvo a studenstvo za úkol dokreslit chybějící kartu ze hry Černý Petr, kterou si pan Haimann z Terezína přivezl.

„Jako každý rok festival dodrží tradici šabatu a v sobotním programu nabídne především vzdělávací a komunitní pořady, které napomohu ke zpomalení našich rychlých kroků, zklidnění a zamyšlení se nad věcmi, na něž nemáme v běžném pracovním dni čas,“ podotýká mluvčí festivalu Kateřina Höferová. „Kromě sobotního meditativního dne nabídne program, kromě již zmíněných, mnoho koncertů hudby z celého světa, komentované prohlídky, architektonické procházky, židovskou tržnici, divadelní představení a mnoho dalšího. Speciální program je věnován rodičům s dětmi,“ dodává. Všechny informace najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

22:05 Vyškov: Rozšiřování betlému pokračuje, povoz přepraví tři cestující

Jeho narození je základem oblíbených zimních svátků a hraje důležitou roli v křesťanském liturgickém…