Akční plán i Strategie navazují na dokumenty, které měly trvání do letošního roku. Cílem odborných diskusí při přípravě plánu bylo zmapovat drogovou situaci v Brně a navrhnout nástroje, podle kterých se bude v následujících letech nahlížet na závislostní problematiku. „Strategie politiky statutárního města Brna v oblasti drog a závislostí je zaštiťujícím dokumentem, jenž vymezuje další kroky v cestě, jak zmírnit dopady závislosti jak u samotných lidí s tímto problémem, tak i u jejich nejbližšího okolí a celé společnosti. Chceme pokračovat v nastavené integrované strategii. Integrace v tomto případě znamená, že se kromě nelegálních drog intenzivně věnujeme i drogám legálním a problematice nelátkové závislosti, jako je například gambling,“ poznamenala primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Na dokumentech spolupracoval městský koordinační tým pro oblast drog a závislostí, ve kterém jsou zastoupeni profesionálové včetně protidrogové koordinátorky Odboru sociální péče Magistrátu města Brna. Zkušenosti naznačují, že kooperace všech typů služeb a pomoci je klíčová pro nastavení funkční drogové politiky města. Odborníci se shodují, že péče by se zefektivnila vytvořením koordinačního bodu, který by zájemce nasměroval k nejvhodnější pomoci. Toto opatření by vyžadovalo soustředit pracovníky do adiktologického multidisciplinárního týmu, který by mohl koordinovat činnost dalších služeb a zároveň by spolupracoval i s dalšími centry a poskytovateli protidrogových služeb na území Brna. Tyto týmy by měly být propojeny s informační a krizovou linkou.
Strategie i Akční plán jsou rozděleny do cílů a opatření, která by měla být realizována v letech platnosti dokumentů a zaměřují se nejen na uživatele legálních a nelegálních návykových látek, ale také na sociální okolí těchto jedinců (rodinu a blízké). Dále se dokumenty věnují také programům prevence, jejichž cílem je zvýšit informovanost dětí, mládeže i široké veřejnosti o rizicích spjatých se závislostmi.
„Nabídka služeb a zařízení pomáhajících závislým osobám je rozdělena mezi zdravotní zařízení a neziskové organizace. Ty poskytují pobytové, ambulantní a terénní služby pro široké spektrum klientů. Jedním ze stěžejních principů brněnské drogové politiky je ochrana veřejného zdraví a snižování zdravotních a sociálních rizik u uživatelů. Do budoucna chceme rozvíjet například peer programy, kdy člověk s vlastní závislostní zkušeností podporuje zotavení a řešení problémů jiných klientů,“ doplnil náměstek pro sociální oblast Robert Kerndl.
Cíle drogové politiky města Brna:
- Dostupnost běžné zdravotní péče pro zvlášť ohrožené skupiny osob užívajících drogy
- Dostupnost bydlení pro osoby užívající drogy
- Okamžitá pomoc v krizi
- Specializovaná nízkoprahová péče
- Včasné řešení problémů s užíváním drog a závislostmi u dětí a dospívajících
- Dostupná odborná pomoc pro rodinu a blízké
- Snížení rizik v oblasti nočního života a rekreačního užívání drog
- Koncepční regulace hazardního hraní a podpora prevence gamblingu
- Koordinace, informovanost, provázanost
- Pravidelný monitoring a evaluace v oblasti drog a závislostí
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV