„Jedná se tak fakticky o naplnění procesu odštěpení a přípravu dosluhujícího areálu pro výstavbu zařízení na energetické využití odpadu. Pro Budějčáky to znamená, že se vybuduje moderní energetický a ekologický zdroj ve vlastnictví města, který posílí jeho energetickou bezpečnost, sníží spalování uhlí a stane se součástí cirkulární ekonomiky kraje. Zvláště v čase energetické krize jde o strategickou investici,“ uvedl Jiří Svoboda, primátor Českých Budějovic.
Město je vlastníkem teplárny a jeho rada vykonává práva jediného akcionáře. Ten má podle loni změněných stanov také plnou kontrolu nad fungováním dceřiné společnosti. To umožňuje, aby od samého počátku byly všechny kroky transparentní a vedené v samostatném účetnictví.
Výstavba tohoto nového zdroje napojeného na soustavu zásobování teplem je součástí vloni jednomyslně přijaté Strategie pro zelené město. Ta počítá s ukončením spalování uhlí ještě před oficiálními evropskými termíny, rozšířením palivového mixu o čisté zdroje z biomasy, doplněné horkovodem z Jaderné elektrárny Temelín a právě výstavbou ZEVO. Tím se zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie v systému dálkového vytápění a posílí se jeho stabilita při zachování dlouhodobě výhodné ceny. Napojeno je na něj na 1200 odběratelů a téměř 30 tisíc domácností.
„Stejně jako v energetice končí doba uhelná, tak i v odpadářství musí už konečně dojít k ukončení skládkování materiálově a energeticky využitelných odpadů. ZEVO Vráto pomůže nastartovat změnu systému hospodaření z lineárního na oběhový,“ říká Václav Král, předseda správní rady ZEVO Vráto a zároveň předseda představenstva Teplárny České Budějovice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV