„Hřiště navštěvují v průběhu roku z 99 procent žáci třetích až pátých tříd. Má to návaznost na teoretickou část výuky, která se provádí v měsících únor až duben. Zítra to budou žáci prvních tříd ZŠ Masarykova, kdy jsme se s učitelkami domluvily, že by bylo dobré po besedě o bezpečném pohybu na silnici realizovat i praktickou ukázku a ověřit tak získané znalosti v praxi. Na hřišti bude zároveň probíhat i ukázka služebního vozu městské policie,“ uvádí strážnice – preventistka Gabriela Chnúriková.
Strážníci upozorňují, že dnes umí na bicyklu stále méně žáků základních škol. Mnohé z nich šlápnou do pedálů poprvé jen díky školní výuce dopravní výchovy.
„Je až neuvěřitelné, kolik dětí neumí vůbec na kole. A mám pocit, že za těch šest let, co dopravní výchovu učím, je to čím dál horší. Máme i žáky, kteří když mají sednout na kolo, tak brečí a nabídneme jim alespoň koloběžku. Zdá se, že to není problém nedostatku financí. Rodiče často ratolestem pro trávení volného času koupí spíše mobil nebo tablet, než bicykl. Naopak jsou rodiny, které pravidelně vyrážejí společně v sedlech kol. To chválím, cyklistika nejen zlepšuje mnohé dovednosti dítěte, ale samozřejmě utužuje rodinu“ dodává Chnúriková.
Hřiště neleží ladem ani o prázdninách
Chnúriková učí děti teorii, jak se správně chovat silničním provozu, ale také praxi a k tomu slouží ojedinělé českotěšínské dopravní hřiště, která je úžasným prostředkem, díky kterému si děti v klidu a bezpečně mohou nacvičit situace na vozovce, seznámit se s dopravními značkami. „Nyní jsme přikoupili výukový semafor pro děti, který používáme jak pro výuku chodců, tak cyklistů,“ doplňuje strážnice.
Dětské dopravní hřiště v ul. Frýdecké však neleží ladem ani o prázdninách. V sobotu 1. července se opět otevře veřejnosti na období letních prázdnin. Šest dní v týdnu, vždy od úterý do neděle, je areál v červenci i srpnu přístupný od deseti do šestnácti hodin.
Vstup je volný! Správce hřiště zapůjčí zdarma kola, cyklistické přilby a koloběžky, které pro dětské dopravní hřiště zakoupilo město.
Pořádek i zapůjčení výbavy zajišťují dospělí studenti brigádníci a zájem rodin byl v minulých třech letech velký. Zvláště, že děti nemusí mít ani vlastní výbavu. Děti mladší 15 let musí přijít s doprovodem osoby starší 18 let.
Protože byl mezi zájemci poměrně vysoký podíl malých dětí do 6 let – městský úřad dokoupil ze svých prostředků i malé přilby a kolo s postranními kolečky. Nejvíce je návštěvníků místních, ale jezdí i lidé z Třince, Havířova, měli jsme zde i návštěvníky z Dětmarovic nebo dokonce z Prahy či zahraniční hosty, a to nejen z Polska.
Investice do cyklotras
Město v posledních letech investovalo do výstavby cyklotras nebo značení cyklopruhů, což vedlo ke zvýšení zájmu o cyklistiku.
Díky dobře zpracovanému projektu jsme získali jsme dotaci na vybudování cyklostezky do Ropice v délce 744,49 m a zřízení na stávajících komunikacích cykloopatření (cyklopruhu) v délce 584 m. Vybudováním této cyklostezky a pruhů pro cyklisty na ul. Jablunkovská a následně I/11 v obou směrech v celkové délce 1,328 km dojde k propojení města Český Těšín a obce Ropice.
Letos pokračuje také společný projekt Zahrada dvou břehů. Zde se mimo jiné počítá v budoucnu s dalším prodloužením cyklookruhu, který vznikl v posledních letech v úseku od parku Adama Sikory až po park Masarykovy sady (okruh zahrnuje celkem tři mosty) po obou březích hraniční řeky Olše/Olza, a to až k železničnímu mostu.
Město bohužel neuspělo s projekt pro žádost o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury „Chodník a cyklostezka kolem ul. Sokolovské a ul. Lipové v Českém Těšíně“ a tento projekt se odkládá až se vyřeší financování projektu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV