Cheb: Z Podhradu k Loretě vedla unikátní křížová cesta

24.03.2012 9:37 | Zprávy

O její obnovu se chce pokusit Nadační fond Historický Cheb. Podobně rozsáhlá křížová cesta je pouze v Římově.

Cheb: Z Podhradu k Loretě vedla unikátní křížová cesta
Foto: mestocheb.cz
Popisek: Náměstí v Chebu

Vedle dostavby vyhlídkového altánku na Zlatém vrchu a opravy hřbitova zaniklé obce Krásná Lípa nedaleko Chebu, které proběhnou v tomto roce, připravuje městský Nadační fond Historický Cheb také obnovu unikátní velké křížové cesty, která v minulosti vedla z Podhradu k poutnímu místu Maria Loreto ve Starém Hrozňatově. Zrekonstruovaná křížová cesta by se mohla stát jednou z nejvýznamnějších církevních památek v regionu. „Ojedinělá je nejen tím, že pochází již ze 17. století, ale i velkým počtem jednotlivých zastavení, kterých je včetně Božího hrobu u Lorety třicet. Podobně rozsáhlá křížová cesta je v České republice k vidění již pouze v jihočeském Římově,“ řekl předseda správní rady fondu, chebský místostarosta Michal Pospíšil (na snímku u jednoho ze zastavení v sousedství Lorety). „Nechali jsme si již zpracovat studii, abychom si vůbec udělali obrázek o rozsahu prací, které se podle mého názoru budou muset s ohledem na značnou finanční náročnost dělat po částech.“

Připravované úpravy by měly zahrnovat jak obnovu jednotlivých zastavení, tak dobudování cesty mezi nimi, která byla kdysi dlouhá zhruba tři kilometry. Náklady by podle předběžných odhadů měly dosáhnout výše téměř 50 milionů korun. „Je asi zřejmé, že to nemůže financovat pouze nadační fond nebo město Cheb, ale bude potřeba získat dotaci,“ poznamenal Pospíšil. „Chceme se přitom spojit s nedalekým Waldsassenem, který připravuje drobnější úpravy růžencové cesty od jejich baziliky k poutnímu místu Kappl. Společný přeshraniční projekt by při žádání o evropské prostředky mohl být značnou výhodou.“

Obnovená Křížová cesta z Podhradu k již zrekonstruované hrozňatovské Loretě by do zdejšího regionu mohla přitáhnout další turisty. „Vedle toho, že bude zachováno kulturní a historické dědictví a krajině se alespoň částečně vrátí dřívější podoba, jejíž základní rysy vznikly už v době baroka, tak se dá také očekávat, že to bude mít vliv například na takzvanou seniorskou turistiku, což je turistika, která by přivedla věřící a lidi, kteří se o sakrální památky zajímají,“ upřesnil Pospíšil.

V sobotu 31. března bude před hrozňatovskou Loretou slavnostně odhalena informační tabule, na které bude záměr na obnovu křížové cesty popsán.

Bc. Tomáš Ivanič, redaktor Chebských radničních listů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mestocheb.cz

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České Budějovice: Město opět přichází s vánoční motivací

16:48 České Budějovice: Město opět přichází s vánoční motivací

Po roce dostávají Budějčáci další příležitost zapojit se do soutěže Vánoční město 2024.