Co nevíte o počasí na Vsetíně - Historie meteorologických pozorování

14.08.2015 6:33 | Zprávy

V dalším pokračování seriálu o meteorologických zajímavostech Vsetína se jeho autor, učitel rokytnické základní školy Bořek Navrátil, věnuje historii meteorologických pozorování v našem městě.

Co nevíte o počasí na Vsetíně - Historie meteorologických pozorování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolní náměstí ve Vsetíně

Město Vsetín má poměrně bohatou historii meteorologických pozorování. První záznam o profesionální meteorologické stanici ve Vsetíně je z roku 1879 a nachází se v ročence Hydrografického Zemského úřadu. Na stanici se pozorovalo počasí každý den v 8, 14 a 20 hodin. V těchto časech se měřilo z celé Moravy pouze ve Vsetíně. V polovině roku 1880 se přechází na klimatologické pozorovací časy 7, 14 a 21 hodin místního času, které platí dodnes. Prvním pozorovatelem byl Emanuel Widimsky, ke kterému v roce 1880 přibyl W. Fernand. Od roku 1881 jsou hodnoty naměřené na meteorologické stanici Vsetín publikovány v ročenkách Meteorologické komise Přírodozpytného spolku v Brně. V roce 1882 se stal dobrovolným pozorovatelem L. Bujak, profesí učitel. Je tedy možné se domnívat, že stanice byla umístěna v některé z tehdejších škol. K prvnímu přemístění stanice na lesní správu nebo myslivnu došlo v roce 1883. Přesná poloha stanice však není známa. Pozorovatelem byl A. Johnen, který počasí pozoroval až do své smrti v roce 1890.

O obnovení pozorování v roce 1893 se postaral německý podnikatel Michael Thonet, který intenzivně podporoval přírodní vědy. Thonet měl ve Vsetíně od roku 1870 továrnu na ohýbaný nábytek. Pozorovatelem byl zahradník Stephan Vrbecký. Stanice byla umístěna v areálu Hospodářské školy na Rybníkách. V roce 1895 nahrazuje stávajícího pozorovatele zahradník Wilhelm Strauch, který pozoroval do roku 1908, kdy jej nahradil Josef Matoušek. Od této doby jsou k dispozici měsíční výkazy počasí s denními daty. V březnu 1910 dostává meteorologická pozorování na starosti Emil Klega. Bohužel, postupně dochází k úpadku pozorování ve Vsetíně, i proto začínají být zápisy o chodu počasí dosti neúplné. Úpadek vyvrcholil v prosinci 1914, kdy bylo meteorologické měření ve Vsetíně úplně ukončeno.

Ve Vsetíně probíhala mimo oficiální též amatérská pozorování. Ta nejvýznamnější prováděl hostinský, astronom a amatérský meteorolog Josef Lukotka na dvoře vlastního domu na Svárově, a to v období let 1903 - 1923. Přínos jeho zápisů je velký především z hlediska atmosférických jevů a průběhu počasí.

Pozorování bylo u Hospodářské školy obnoveno zahradníkem Janem Hagenem v květnu roku 1923 a probíhalo až do roku 1950. Do tohoto roku nesla stanice název Wsetin. V prosinci 1950 byla stanice přemístěna na Střední chlapeckou školu na Horním městě (dnešní ZUŠ), pozorovateli byli Zdeněk Láska a Rudolf Mlýnek. Pozorování poté bylo na rok přerušeno, stanice se přesunula do ulice Podsedky na zahradu manželů Tomáše a Marie Fišerových. V dubnu 1957 proběhlo poslední stěhování stanice na dnešní hvězdárnu. První pozorovatelkou byla Marie Skaláková, ke které se od roku 1961 přidal J. Skalák, ten byl v roce 1969 vystřídán Martou Študentovou a následně Janem Tkadlecem. Od září 1971 začal meteorologická pozorování provádět Jiří Haas (na fotu), který na stanici slouží dodnes. V současné době patří Jiří Haas mezi nejdéle sloužící pozorovatele na stanici ČHMÚ na Moravě. Díky jeho pečlivosti má Vsetín klimatologické výkazy posledních desetiletí ve výborné kvalitě.

Pokud máte někdo jakékoliv další informace o historii meteorologie ve Vsetíně, budeme velmi vděční za jakékoliv informace, či doplnění.

Bořek Navrátil

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trutnov: Končí první sezona sdílených kol ve městě

7:31 Trutnov: Končí první sezona sdílených kol ve městě

Nová služba sdílených kol pro letošní rok uzavírá svou úspěšnou premiérovou sezonu. Její výsledky hn…